פעימות

המדריך המלא לתוסף WP-Rocket

התוסף משרת כיום יותר מ 350 אלף אתרי וורדפרס והתוצאות שהוא מספק מבחינת מהירות האתר וביצועים די מרשימות. הוא מאד ידידותי למשתמש וקיימים בו מספר פיטצ׳רים שלא תמצאו בתוספים אחרים.

אסביר במדריך זה על האפשרויות הטמונות ב WP-Rocket ואני מבטיח לכם שתלמדו לכל הפחות דבר אחד חדש שלא ידעתם קודם לכם אם תהיה לכם סובלנות לעבור על המאמר במלואו…

אוסיף שהחברה מ WP-Rocket החליטו להעניק לי מספר רשיונות בכדי שאבצע בדיקה, אכתוב על התוסף ואתן דעתי על ההגדרות המומלצות והאופטימליות ל WP-Rocket באתרי וורדפרס. אך לפני שנגיע לאלו, ועבור אלו שאינם בקיאים – נסביר בכמה מילים מהו זכרון מטמון (קאש). בואו נתחיל…  🙂

מה זה בעצם Caching בוורדפרס?

Caching או ״זכרון מטמון״ (קאש לצורך העניין) היא מערכת היוצרת ושומרת גירסה סטטית של עמודי האתר שלכם על השרת וזאת מוגשת לגולשים ברגע שנכנסו לאתר שלכם. כשאני אומר סטטית הכוונה לקבצי HTML, CSS ו Javascript וללא PHP שהיא שפה הנועדה לדבר עם שרת או מסד נתונים כלשהו.

מכאן, שמערכת קאש מורידה את הצורך של האתר (או הדפדפן) לתקשר הלוך חזור עם השרת בכדי להגיש/לקבל את המידע שנוצר מאחורי הקלעים ויוצר את עמודי האתר. מפאת הירידה בבקשות והפעולות מול השרת, ומפאת כמות המידע הקטנה יותר שנדרשת בעקבות מערכת הקאש, הזמן הנדרש לטעון את העמודים באתר שלכם קטנה משמעותית. התוסף WP-Rocket יבצע פוטנציאלית את הפעולות הבאות:

 • ייצור גירסה סטטית לכל הפוסטים והעמודים באתר הוורדפרס שלכם.
 • יאפשר לדפדפן להשתמש ב Cache הפנימי שלו.
 • יעכב פריסת Javascript.
 • יפעיל דחיסת GZIP.
 • יבצע אופטימיזציה ל Google Fonts.
 • יכווץ ויאחד קבצי Javascript ו CSS.
 • יעכב את הצגת התמונות באתר שלכם ועוד…

אתם אולי תוהים מה קורה ברגע שאתם מכניסים תוכן חדש באתר בו מופעל Caching (וזאת מכיוון והגירסה ששמורה ב Cache אינה מכילה את אותו תוכן חדש), התוסף WP-Rocket יעדכן את גירסת ה Cache בכל פעם שתוסיפו תוכן. מכאן שהגולשים תמיד יקבלו את התוכן העדכני ביותר.

נסביר כעת על מסכי ההגדרות של התוסף הנמצאות בלוח הבקרה של וורדפרס תחת הגדרות > WP-Rocket.

לוח הבקרה – Dashboard

אין מה להרחיב יותר מדי על חלק זה. בגדול הוא מספק אינפורמציה על החשבון שלכם ועל הרישון של התוסף. אך ישנן שתי פעולות חשובות שניתן לבצע מלשונית זו – Clear Cache ו Preload Cache.

Clear Cache, כשמו כן הוא מוחק את כל העמודים והקבצים הנמצאים בזיכרון המטמון של WP-Rocket. את כפתור ה Preload Cache תבינו בהמשך הפוסט.

לוח הבקרה – Dashboard

זיכרון מטמון – Cache

אלו ההגדרות הבסיסיות של זיכרון המטמון ב WP-Rocket.

Mobile Cache

פעולה זו תאפשר להגיש גירסאות מזיכרון המטמון עבור משתמשי מובייל. מובייל, מבחינת WP-Rocket, הוא רק טלפונים חכמים למינהם וטאבלטים אינם נכללים בקטגוריה זו.

כאשר האפשרות ״Separate cache files for mobile devices״ מופעלת, WP Rocket תייצר קובץ סטטי נפרד למשתמשי מובייל עבור כל עמוד, והתוסף יגיש קובץ אחר לגמרי לטאבלטים ודסקטופ.

פעולה זו יכולה להיות מאד שימושית במצבים בהם אתם מגישים תוכן שונה למשתמשי מובייל (או שאתם משתמשים בפונקציה wp_is_mobile) בתבנית שלכם. לדוגמה אם יצרתם תפריט מסויים שנטען ב Javascript רק למשתמשי מובייל, אם לא תפרידו את קבצי הקאש בעזרת אפשרות זו אותו תפריט יוגש גם למשתמשי טאבלט ודסקטופ. המצב ההפוך גם כן ייתכן.

במידה ואתם משתמשים בתוספים כגון WP Touch או WP Mobile Detector אפשרות זו תופעל אוטומטית ולא תהיה לכם האפשרות לשנות אותה.

אני ממליץ להפעיל את שתי האפשרויות. כמובן, שאם אתר הוורדפרס שלכם אינו ריספונסיבי אז סקשיין זה אינו רלוונטי כלל.

Mobile Cache

User Cache

כאשר אפשרות זו מופעלת, WP-Rocket תייצר זיכרון מטמון ייעודי לכל משתמש המחובר למערכת. אפשרות זו מצויינת עבור אתרי וורדפרס בהם ישנו תוכן ספציפי עבור משתמשים שונים המחוברים למערכת, לדוגמא אתרי Membership וכדומה. ברוב המקרים, אין להפעיל אפשרות זו.

User Cache

Cache Lifespan

הגדרה זו קובעת כל כמה זמן WP-Rocket תנקה את כל קבצי הקאש באתר הוורדפרס שלכם. אתם יכולים בבטחה לשנות את הגדרת ברירת המחדל למעל ברירת המחדל של 10 שעות. הגדרה זו יחסית לתדירות בהם אתם מעדכנים את התוכן / הקוד באתר.

במידה ואינכם מעדכנים את האתר תכופות אתם יכולים אף להגדיל זמן זה. אם אתם רוצים שהקאש ייבנה מחדש אוטמטית לאחר פעולה זו יש להפעיל את אפשרות ה preloading עליה נדבר בהמשך.

Cache Lifespan

אופטימיזציה לקבצים – File Optimization

חלק זה מדבר בעיקר אופטימיזציה לנכסים הנטענים באתר (קבצי Javascript, CSS, פונטים וכדומה). הגדרות אלו חשובות ובהחלט יכולות לשפר את המהירות וזמן הטעינה של אתר הוורדפרס שלכם.

יש לשים לב כי בהתאם לתבנית שלכם או לקוד אותו המפתח כתב, הגדרות אלו יכולות גם לגרום לבעיות ויזואליות באתר ואף לשגיאות Javascript למינהן. תמצאו בלשונית זו מספר אפשרויות:

הגדרות בסיסיות – Basic Settings

 • כיווץ HTML – מבצע מיניפיקציה ל HTML באתר שלכם, פעולה המקטינה את משקל העמודים באופן רוחבי. מומלץ להפעיל אפשרות זו.
 • איחוד פונטים של גוגל – מאחד את הקריאות לפונטים של גוגל לקריאה אחת. הפעילו אפשרות זו.
 • הסרת Query Strings מקבצים סטטים – ראו הסבר במדריך לשיפור מהירות אתרי וורדפרס בסעיף מספר 9. מומלץ להפעיל אפשרות זו אם אינכם מבצעים זאת בקוד.
הגדרות בסיסיות - Basic Settings

קבצי עיצוב – CSS Files

כיווץ קבצי עיצוב – Minify CSS Files

אפשרות זאת תכווץ את קבצי ה CSS באתר שלכם. פעולה זו תקטין את גודל הקבצים ומכאן שאתר הוורדפרס שלכם ייטען מהר יותר. סמנו את האפשרויות אך בדקו לאחר מכן כי שום דבר אינו נשבר באתר מבחינה ויזואלית. מומלץ להפעיל אפשרות זו.

איחוד קבצי עיצוב – Combine CSS Files

חלק זה מתייחס לאיחוד קבצי CSS או בעגה המקצועית Contacanation. כפי שהוסבר במאמר אופטימיזציה ומהירות בעידן ה HTTP/2 איחוד זה אינו רלוונטי במידה ואתם משתמשים בפרוטוקול HTTP/2.

פעולה זו מקטינה את מספר הקריאות לשרת (http requests) ותשפר בכך את מהירות טעינת האתר שלכם. אין להשתמש בפונקציונליות זו במקרים הבאים:

 • ישנן שגיאות ויזואליות באתר או פגיעה בפונקציונליות.
 • ישנן שגיאות Javascript ב Dev Tools של הדפדפן שלכם (נסו לבטל רק את אפשרות ה JS).
 • האתר עובד על פרוטוקול HTTP/2.

החרגת קבצי עיצוב – Exclude CSS Files

חלק זה יופיע במידה ובחרתם לאחד את קבצי ה CSS – ניתן להגדיר אילו קבצי CSS לא יכללו בפעולת המיניפיקציה והאיחוד. במידה וקובץ מסויים הנכלל בפעולה יוצר בעיות כלשהן, יש להוסיפו בחלק זה.

אופטימיזציה לקבצי עיצוב – Optimize CSS Delivery

לפני שהדפדפן יכול לרנדר (render) את התוכן ולהציג אותו על המסך, הוא חייב לעבד את קבצי ה CSS. כתוצאה מכך, הדפדפן יעקב את התצוגה של התוכן עד שיוריד ויעבד את כל קבצי ה CSS החיצוניים באתר.

WP-Rocket מאפשרת לטעון קבצי CSS אלו בצורה אסינכרונית אשר אינה מעכבת את ההצגה של הדף. אך במקרה זה, WP-Rocket חייבת לייצר CSS אשר ייטען כ Inline CSS (לעומת קובץ חיצוני) לחלקו הקריטי של הדף, כלומר לחלק הראשוני אותו הגולש רואה ברגע שהוא נכנס לעמוד מסויים באתר שלכם.

ומכיוון ו Inline CSS אינו מעכב טעינה, נרוויח את השיפור במהירות והתוכן יוצג כראוי לגולשים. יש לציין כי WP-Rocket מייצרת את ה CSS לחלקו הקריטי של הדף בצורה אוטומטית. במידה ואינה מצליחה לעשות זאת ואתם מעוניינים לבצע זאת בעצמכם, יש באפשרותכם ליצור את ה CSS לחלקו הקריטי של הדף בצורה בעזרת הכלי הבא למשל ולהוסיף אותו לחלק הנקרא Fallback Critical path CSS.

WP-Rocket תשתמש ב Fallback רק במידה ואינה הצליחה ליצור את אותו CSS בעצמה.

לשיקולכם, Optimize CSS delivery תשפר את הציון שלכם בכלי בדיקות המהירות השונים, אך ניתן גם לוותר עליה ופשוט לא לסמן אפשרות זו מכיוון ובלא מעט תבניות וורדפרס אפשרות זו עלולה לגרום לבעיות ויזואליות באתר.

CSS Files - קבצי עיצוב

Javascript Files – סקריפטים וקבצי Javascript

שלושת האפשרויות הראשונות בחלק זה זהות לאפשרויות בסעיף הקודם רק מדברות על קבצי Javascript. בואו נתמקד באפשרות הרביעית:

עיכוב פריסת JS באתר – Load Javascript Deferred

אפשרות זו מבצעת Defer לקבצי Javascript ובכך מונעת עיכוב בטעינה של הדף בזמן שקבצי ה Javascript נטענים. כאשר עמוד באתר שלכם נטען, הדפדפן עובר על הקוד ובכל פעם שהוא נתקל בקריאה לסקריפט מסויים, הוא טוען סקריפט זה אך מעכב את הטעינה של מה שחשוב באמת – התוכן.

אני ממליץ להפעיל אפשרות זו אך שימו לב שאין שגיאות באתר שלכם לאחר הפעלתה. WP-Rocket מאפשרת לכם להפעיל את מצב Safe Mode, במצב זה jQuery עצמו ייטען כרגיל בראש הדף. מאד מומלץ להשתמש באפשרות זו מכיוון וברוב המקרים ביטולה יוביל לשגיאות Javascript באתר שלכם.

תנו מבט במדריך המסביר בהרחבה על איך לעכב פריסת Javascript באתרי וורדפרס.

Javascript Files - סקריפטים וקבצי Javascript

הגדרות מדיה – Media

חלק זה מדבר על אופטימיזציה למדיה, תמונות , iFrames ו Embeds.

טעינה עצלה – LazyLoad

מעכב טעינת תמונות, iframes ווידאו עד שהמשתמש גולל את העמוד ואלו נמצאים ב Viewport. פעולה זו מקטינה את זמן הטעינה בצורה משמעותית ואת כמות הקריאות לשרת, במיוחד באתרים מרובי תמונות.

אני מציע כי תבדקו אם אפשרות זו עובדת כראוי באתר שלכם לפני הטמעתה באתר החי מכיוון וזו יכולה להיות מציקה ולפעמים אף לפגוע בחווית המשתמש מכיוון ובמבט ראשוני אותן תמונות חסרות.

ברוב האתרים בהם מותקן התוסף WP-Rocket אני מעדיף לבטל אפשרות זו מכיוון ובמקרה זה איני חושב כ WP-Rocket מבצע את העבודה של Lazy Loading כמו שצריך.

ישנם אגב תוספים אחרים בשוק המבצעים פעולה זו ואף נותנים אפשרות לקבוע על אילו תמונות תתבצע הפעולה לפי class של התמונה.

אם מעניין אתכם הנושא, תנו מבט במאמר המסביר כיצד לעצור נגינה של וידאו כאשר הוא מחוץ ל Viewport.

LazyLoad

אימוג׳י – Emoji

וורדפרס טוענת סקריפט מיוחד על מנת להציג Emoji Icons באתר שלכם. פעולה זו מאפשרת לכם לטעון את ה emoji's של הדפדפן ולא להציג אותם כתמונות מ wordpress.org. אני ממליץ להפעיל אפשרות זו על מנת להקטין את מספר הקריאות לשרת. ניתן אף לבטל לגמרי את אפשרות ה emoji's בלוח הבקרה של וורדפרס תחת הגדרות > כתיבה.

Emoji

ניתן לבטל אמוג׳י גם ידנית, תנו מבט בפוסט הבא, אחד הסעיפים מתאר כיצד לעשות זאת.

הטמעות – Embeds

וורדפרס מאפשרת להטמיע פוסטים חיצוניים באתר שלכם, אך אם אינכם משתמשים בפונקציונליות זו, הפעילו אפשרות זו ו WP-Rocket תסיר את קבצי ה Javascript הנטענים על מנת לאפשר זאת.

אם אינכם יודעים אחרת, אתם יכולים בבטחה להפעיל אפשרות זו. תוכלו למצוא מידע נוסף בפוסט הסרת embed script בוורדפרס.

Embeds

הגדרות Preload

האפשרות Preload מאפשרת לטעון מחדש את הקאש של דפי האתר במצבים מסויימים. כאשר ה Cache Lifespan אותו קבעתם בהגדרות הבסיסיות של התוסף מסתיים, יש באפשרותכם ליצור מחדש את הקאש בצורה אוטומטית באמצעות Preloading.

טעינה מחדש של מפת האתר – Sitemap Preloading

מגירסה 2.8 של WP-Rocket, ישנה אפשרות לבצע Preloading של קאש לפי מפת האתר, כלומר לפי ה Sitemap. במידה ותפעילו אפשרות זו, כאשר יפוג משך הזמן שהגדרתם לקאש (Lifespan), יווצר קאש חדש באופן אוטומטי עבור כל הכתובות הנמצאות במפת האתר של אתר הוורדפרס שלכם.

פעולה זו תתבצע גם במידה ולחצתם על הכפתור Preload Cache בלשונית Dashboard.

WP-Rocket יודעת לזהות אוטומטית את מפת האתר שלכם במידה ואתם משתמשים בתוספים כגון WordPress SEO, All in One SEO והתוסף Jetpack היודעים לייצר מפת אתר. אם תפעילו את האפשרות וזוהה אחד מתוספים אלו, תוצג בפניכם האפשרות לבחור את ה Sitemap של אותו תוסף.

Sitemaps for Preloading

מאפשר לכם להוסיף כתובות של מפות אתר נוספות אותן מנגנון ה Preloading יסרוק. במידה ויצרתם מפת אתר בעצמכם ולא על ידי אחד התוספים המוזכרים מעלה, הכניסו בחלק זה את כתובתו.

Sitemap Preloading

Preload Bot

בניגוד ל Sitemap Preloading המופעל רק ברגע שנגמר ה Lifespan, הפעלת האפשרות של Preload Bot תיצור מחדש את הקאש בגל פעם שתוסיפו או תעדכנו את תוכן האתר שלכם וגם כאשר אותו Lifespan מסתיים. יצירת הקאש תתבצע בצורה מיידית ברגע שערכתם את הפוסט / העמוד.

במקרה של Preload Bot, כאשר ה Lifespan יסתיים הוא ייטען מחדש את הקאש רק עבור עמוד הבית והעמודים המקושרים ממנו – די דומה להתנהגות של בוטים ומכאן שמו. גם במקרה זה, פעולה זו תתבצע גם במידה ולחצתם על הכפתור Preload Cache בלשונית Dashboard.

שימו לב כי את אפשרות ה Preload Bot יכולה להעמיס על השרת, במידה ואתם שמים לב לעומס מיוחד על השרת בטלו אפשרות זו.

Preload Bot

Prefetch DNS Requests

במידה ויש לכם תוכן חיצוני הנטען באתר שלכם כגון פונטים מגוגל, וידאו מיוטיוב וכדומה, אולי תהיו מעוניינים להוסיף את הדומיין ממנו מבוצעת הקריאה בחלק זה. תוכלו לקבל יותר מידע על חלק זה במאמר על שיפור מהירות הטעינה של Google Fonts באמצעות Preconnect. (הפעולות Preconnect ו  DNS Prefetching דומות במהותן).

הגדרות מתקדמות – Advanced Rules

זהו מסך ההגדרות המתקדמות של WP-Rocket.

Never Cache URLs

בחלק זה יש באפשרותכם לקבוע כתובות של עמודים או פוסטים שלא ייכנסו לזיכרון המטמון. יש להכניס שורה אחת לכל כתובת, ניתן להשתמש ב wildcards ואין צורך להוסיף את הדומיין עצמו.

אם אתם משתמשים בחנות eCommerce כלשהי שאינה מזוהה על ידי WP-Rocket נכון יהיה להוסיף את הכתובת של עגלת הקניות ועמוד התשלום בחלק זה. ראו מידע נוסף בדוקומנטציה של התוסף.

Never Cache Cookies

ניתן להוסיף מזהה של Cookies (עוגיות) בחלק זה, מזהה אחד בכל שורה. גולשים אשר Cookie זה קיים בדפדפן שלהם לא יקבלו את התוכן מהקאש של WP-Rocket.

Never Cache Cookies

Never Cache User Agents

מאפשר לכם לקבוע האם הקאש יופעל עבור User Agents מסויימים. ניתן להשתמש בחלק זה על מנת להגדיר שהקאש לא יופעל עבור הדפדפן Firefox לדוגמה, עבור מכשיר מובייל מסויים או אף עבור ה Crawler של גוגל.  איני רואה צורך לגעת בחלק זה.

Always Purge URLs

נניח ועמוד הבית שלכם מכיל את הפוסטים האחרונים מהבלוג. אם תיצרו פוסט חדש בבלוג שלכם תרצו כי WP-Rocket תמחק מיידית את הקאש בעמוד הבית ובכדי שגולשים ייראו את התוכן העדכני. במקרה זה נכון יהיה להכניס את כתובת עמוד הבית בחלק זה.

אציין כי WP-Rocket עושה זאת אוטומטית עבור עמוד הבית שלכם, עבור קטגוריות ועבור תגיות ולכן אין צורך להוסיף את כתובתם במקרה זה. אך במידה וישנם עמודים אחרים להם תרצו לנקות את הקאש זה המקום לעשות זאת.

Cache Query Strings

ברוב המקרים WP-Rocket לא תייצר קאש לעמודים בעלי Query Strings בסוף כתובת ה URL. לדוגמא, אם הכתובת המדוברת נראית בצורה הבאה:

example.com/page/?country=italy

ואתם מעוניינים בכל זאת ליצור קאש לכתובת זו, יש להכניס את הפרמטר country בחלק זה.

ישנם מצבים היוצאים מן הכלל ואחד נפוץ הוא השימוש ב UTM Parameters. אם אתם משתמשים בגוגל אנליטיקס, כנראה שאתם מייצרים כתובות המכילות את אותן פרמטרים בצורה הבאה:

example.com/page/?utm_source=this&utm_campaign=that&utm_medium=theother

אם הכתובת מכילה את כל שלושת הפרמטרים, WP-Rocket תגיש את העמוד מהקאש הסטנדרטי ולא אחד המיוצר במיוחד עבר הכתובת עם אותם פרמטרים. במידה ואתם משתמשים רק בשני UTM Parameters לצורך העניין, והייתם מעוניינים באותה התנהגות – זה המקום להכניס את אותם פרמטרים.

מסד נתונים – Database

בחלק זה ניתן לעשות אופטימיזציה וניקוי למסד הנתונים ולקבוע את התדירות בה זה יבוצע אוטומטית במידה ותרצו בכך. וודאו כי אתם מבצעים גיבוי למסד הנתונים לפני כל פעולה במסך זה!

ניקוי גרסאות פוסטים ופוסטים במצב טיוטה – Post Cleanup

בחלק זה יש באפשרותכם למחוק גירסאות פוסטים ישנות, טיוטות (Drafts) הנשמרות אוטומטית ועמודים ופוסטים הנמצאים בסל המחזור.

Post Cleanup

ניקוי תגובות – Comments Cleanup

ניתן למחוק תגובות זבל ותגובות שנמחקו ממסד הנתונים.

Transients Cleanup

Transients נשמרים במסד הנתונים עבור מידע שלוקח זמן רב (יחסית) לקבל כגון מספר שיתופים של פוסט מסויים וכדומה כך שבפעם הבאה מידע זה יתקבל במהרה. ישנם מצבים בהם פג תוקפם של אותם Transients אך הם נשארים במסד הנתונים. זה המקום בכדי למחוק אותם.

ניקוי מסד הנתונים – Database Cleanup

כאשר אתם מוחקים תוסף מסויים ישנם מצבים בהם הטבלאות שלו נשארות במסד הנתונים (וזה קורה לא מעט). אפשרות זו אמורה לנקות טבלאות מיותרות אלו.

ניקוי אוטומטי – Automatic Cleanup

מאפשר להגדיר מחיקה אוטומטית של אותם פריטים המסומנים בסעיפים הקודמים.

הגדרות Content Delivery Network  – CDN

התוסף WP-Rocket תומך ברוב ספקי ה CDN בינהם אמזון, Cloudfront, Max CDN ונוספים. איני מתכוון להרחיב על חלק זה מכיוון וההגדרות שונות בין ספק CDN למשנהו. אם אתם מעוניינים לדעת עוד פרטים על חלק זה תנו מבט בדוקומנטציה של WP-Rocket.

Content Delivery Network  - CDN

תוספים – Add Ons

בלשונית זו תמצאו מספר פיטצ׳רים נוספים של WP-Rocket:

מעקב של גוגל – Google Tracking

אפשרות זו התווספה ל WP-Rocket בגירסותיו האחרונות. כאשר אתם משתמשים בגוגל אנליטיקס באתר שלכם, הקבצים בהם אתם משתמשים מאוחסנים בשרתים של גוגל. מספר כלים לבדיקות מהירות טעינה של אתרים יתנו הערה על קבצים אלו בשם ״Leverage Browser Caching״.

מכיוון והם בשרת שאינו שלכם, אין לכם דרך לשלוט ולקבוע הגדרות לקבצים אלו ולקבוע Expiration Time גדול יותר. הפתרון ש WP-Rocket מציעים הוא לאחסן את אותם קבצים לוקאלית על השרת שלכם או ב CSN בו אתם משתמשים.

הקבצים אותם WP-Rocket יאחסן לוקאלית הינם קבצים הבאים:

 • https://www.google-analytics.com/analytics.js
 • https://www.googletagmanager.com/gtag/js

לשיקולכם אם לנסות אפשרות זו או לא.

Google Tracking

ורניש – Varnish

הפעילו אפשרות זו במידה והשרת שלכם משתמש ב Varnish Cache. אם האתר שלכם מאוחסן ב WP-Engine או ב Flywheel, לא תראו אפשרות זו מכיוון ו WP-Rocket מזהה זאת אוטומטית ומבצעת אינטגרציה לפונקציונליות זו בתוסף בצורה ישירה.

במידה והאתר שלכם על שרתים של Siteground, אין צורך להפעיל אפשרות זו מכיוון WP-Rocket מנקה את ה Varnish Cache אוטומטית כל פעם שמתבצע ניקוי לקאש של WP-Rocket.

אם אינכם יודעים אם השרת שלכם משתמש ב Varnish Cache, כנראה שהוא אינו משתמש. אל תסמנו אפשרות זו במקרה של חוסר וודאות.

Varnish

קלאודפלייר – Cloudflare

מאפשר לבצע סוג של אינטגרציה של חשבון ה Cloudflare שלכם עם WP-Rocket. אם תבצעו אינטגרציה זו, תוכלו למחוק לדוגמה את ה Cache של ה CDN דרך מסך ההגדרות של WP-Rocket. לא נרחיב על חלק זה מעבר לכך.

Cloudflare

כלים – Tools

בלשונית זו תוכלו גם לייצא ולייבא קובץ הגדרות ל WP-Rocket לשימוש באתר אחר. ישנה גם אפשרות לבצע rollback לגירסה קודמת של התוסף במידה וראיתם כי עדכון הגירסה שביצעתם גורם לבעיות.

כלים - Tools

מידע נוסף

wp-rocket-individual-settingsהתוסף WP-Rocket מאפשר לכם לבטל או להפעיל אפשרויות מסויימות של התוסף בכל עמוד ופוסט וזהו פיטצ׳ר מאד נחמד. להגדרות בדף העריכה של כל עמוד ופוסט באתר ישנם עדיפות ואלו יידרסו את ההגדרות אותן אנו בוחרים בהגדרות הגנריות של התוסף.

שימו לב כי במידה וקבעתם בהגדרה Never Cache URL's כי הפוסט לא ייכלל בקאש של WP-Rocket אפשרויות אלו לא יהיו רלוונטיות.

זהו אחד מהפיטצ׳רים שלא יצא לי לראות בתוספי קאש אחרים ואני מניח כי במצבים מסויימים הוא יכול לחסוך לא מעט כאבי ראש ולהיות מאד שימושי.


חוות דעתי על התוסף WP-Rocket

התוסף WP-Rocket בהחלט נכנס לקטגוריה של אחד מתוספי הקאש החזקים הקיימים בשוק לאתרי וורדפרס. איני אומר כי הוא הטוב מכולם מכיוון ולא בדקתי את כולם ומכיוון וההחלטה באיזה תוסף להשתמש נובעת מצרכים אינדיבידואלים של כל אתר ואתר.

אגב אם אתם מכירים את הפוסטים שלי, אתם יודעים כי הרבה מהפעולות שהתוסף מאפשר תוכלו לבצע בעצמכם באמצעות קוד.

שימוש בתוספים חינמיים כגון Autoptimize בשילוב עם Comet Cache  או W3 Total Cache יחד עם האופטימיזציות שאתם מבצעים בעצמכם יובילו ברוב המקרים לאותה תוצאה מבחינת מהירות אתר הוורדפרס שלכם ולפעמים אף טובה יותר.

תכלס, ועם כל הכבוד ל WP-Rocket – מעולם לא נתקלתי בתוסף קאש טוב יותר מהתוסף Litespeed Cache. בין אם השרת שלכם הוא שרת Litespeed או לא, אני ממליץ לכם לבדוק תוסף זה.

עם זאת, אני בלב שלם ממליץ על תוסף זה עבור משתמשים שמחפשים פתרון קאש פשוט ואפקטיבי. אומר גם כי התמיכה של WP-Rocket עובדת מאד יפה שזה יתרון להרבה אנשים. אז בסופו של יום, אם אין לכם בעיה להוציא כסף על תוסף קאש, WP-Rocket יהווה פתרון מצויין ברוב המקרים.

אתם מוזמנים לשתף באיזה תוסף אתם משתמשים ומה החוויה שלכם מ WP-Rocket בתגובות מטה  🙂

רועי יוסף
רועי יוסף

שמי רועי יוסף, מפתח אתרי וורדפרס בעל תשע שנות ניסיון. אני מפתח מנוסה המייצר תבניות יעודייות ותפורות ללקוח על בסיס עיצוב. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרים רספונסיבים עם ביצועים גבוהים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

 • רבין 6 בינואר 2018, 20:52

  בחלק מהמקומות שאני משתמש בתוסף CACHING אני משתשמש ב-w3-total-cache-fixed
  שזה פיצול של הקהילה לתוסף w3-total-cache שהם עשו כי השקיפות וקצב שיחרור התיקונים של התוסף המקורי לא היו מספיקים.

  • רועי יוסף 6 בינואר 2018, 21:28

   האמת ששמעתי על זה, התוסף עצמו באמת לא מעודכן הרבה זמן. אתה מרוצה מאותה גירסה מדוברת?

   • רבין 6 בינואר 2018, 23:33

    לא יכול להגיד שאני מרוצה מהתוסף ב-100% ברגע שמכניסים תוסף כזה למערכת הרבה דברים מתחילים להתחרבש ולדבג אותם זה לא תמיד הכי קל. אני מניח שאני יותר מרוצה מזה שיש קהילה שמפתחת את התוסף ועוזרת כשצריך.

 • Shlomi 7 בינואר 2018, 19:09

  אחלה מדריך, תודה.

  איך הוא בהשוואה ל Super cache? אני אוהב להשתמש בסופר קש כי הוא מבית automattic אז אני יכול להיות כמעט בטוח שהוא מתאים לגרסאות וורדפרס עדכניות.

  • רועי יוסף 7 בינואר 2018, 19:14

   תודה שלומי 🙂

   אני לא חקרתי את Super Cache בשביל לומר לך, אך אני בטוח שהוא עושה עבודה מצויינת. אם יש שם את כל הפיטצ׳רים שאתה מחפש בתוסף קאש אז אין לך מה לחפש תוסף אחר.
   גם אני עובד עם תוסף אחר אגב (וזה לא מוריד מערכו של WP-Rocket)..

 • Mr.B 14 בינואר 2018, 22:21

  מדריך יפה ומפורט בהחלט.
  רק מעניין למה אתה ממליץ על תוסף שאתה בכלל לא משתמש בו באתר זה או באתרך הראשי?

  • רועי יוסף 14 בינואר 2018, 22:33

   תודה מיסטר 🙂

   אני ממליץ כי התוסף עוזר להרבה מאד בעלי אתרי וורדפרס לשפר את המהירות וזמן הטעינה של האתר שלהם. אישית, איני משתמש בו בבלוג שלי כי מצאתי ששימוש בדרכים אחרות מספק לי תוצאות טובות יותר במקרה של אתר זה.

   אך יוצא לי להשתמש בו באתרים של לקוחותיי והוא עושה את העבודה מעולה אז אני ממליץ עליו. אגב המטרה של הפוסט אינו להמליץ על התוסף אלא לתת מידע על איך להגדיר אותו בצורה הנכונה..

 • אלחנן לבבי 15 בפברואר 2018, 9:53

  התקנתי. קינפגתי. זמן הטעינה השתפר בשתי שניות! אבל…

  יש לך רעיון למה רוקט דווקא העלה את כמות ה Requests מ 138 ל 203? הוא גם הוסיף לי עוד שתי הערות רעות ב pingdom:

  Combine external JavaScript (קודם לא הופיע כלל. עכשיו F)
  Minimize redirects (מדירוג C לדירוג F)

  עשיתי קונפיגורציה לא טובה?

  • רועי יוסף 16 בפברואר 2018, 21:17

   כל עוד הוא השתפר זה מה שחשוב 🙂

   אין לי מושג איך הגעת לסיטואציה בה מספר ה requests עלו, בטח בכמות כזו גבוהה. ההערות פחות מדאיגות כל עוד זמן הטעינה של האתר השתפר. כך או כך, קשה לתת תשובה לשאלות אלו בלי לבצע מחקר קצר על האתר בכלים המתאימים…

 • יהונתן רום 4 במרץ 2018, 12:01

  תודה רבה על המדריך!!

  רק שאלה אחת, את ההגדרה Optimize CSS Delivery ראיתי שאתה דווקא לא ממליץ לסמן.

  "בהחלט ניתן אפשרות לוותר על אפשרות זו ופשוט לא לסמן את האפשרות Optimize CSS delivery."

  יש סיבה מסוימת שככה המלצת? כי דווקא שאני מפעיל את ההגדרה הזאת אני רואה שינוי גדול בכלי המהירות של גוגל(pagespeed), זה גורם לכל השגיאות שקשורות לJavaScript ו-CSS להיעלם, דרך אגב באתר אחד דווקא זה לא גרם כלום אבל אחרי שהוספתי את הקוד שמקבלים באמצעות הכלי שלהם לFallback Critical path CSS זה עבד מצוין!!

  עוד שאלה קטנה רק לוודאו שעשיתי את הפעולה הנכונה, כשנכנסתי לכלי Critical Path CSS Generator קיבלתי שתי אפשרויות להעתקה:

  Critical Path CSS ו – Load combined CSS file after page load

  העתקתי רק את התוכן שהיה רשום ב Load combined CSS file after page load ל Fallback Critical path CSS, זה בסדר?

  בכל מקרה תודה רבה על המדריך!

  • רועי יוסף 4 במרץ 2018, 17:38

   היי יהונתן 🙂 שמח שעזרתי…

   בחרתי לרשום את האפשרות Optimize CSS Delivery כלא מומלצת מכיוון והשיפור בפועל של זמן הטעינה (ואני לא מדבר על מה ש Google PageSpeed מציגים) אינו שווה את השגיאות הויזואליות שנוצרות משימוש לא נכון באפשרות זו. בכל אופן, אולי אשנה מעט את הניסוח…

   במקרה שלך, אתה צריך להעתיק את Critical Path CSS ולא את מה שהעתקת…

 • חלי בן דויד 22 במאי 2018, 0:29

  תודה על המדריך עוזר מאוד להבין את ההגדרות שבו למרות שחלק נשמע לי כמו סינית אבל מניחה שאם אחליט בקרוב להתקינו באתרים שלי לא אתקין אותו בעצמי ואעזר באיש מקצוע כי חלק מההגדרות נראות מסוכנות.
  נכנסתי לאתר שלהם ובכל תוכניות הרכישה מופיע שהתמיכה רק לשנה למרות שהבנתי שהקניה היא תשלום חד פעמי?I מה קורה אחרי שנה כדי להמשיך לקבל עדכוני פלגין? צריך שוב לשלם? אתה יודע כמה?

 • יהונתן רום 22 במאי 2018, 1:18

  הפלאגין עולה אחרי שנה לפי מה שאני זוכר חצי מחיר ממה שקנית אותו

 • עידו 4 באוגוסט 2018, 10:11

  שלום נכנסתי לאתר של wp ורכשתי את המנוי אבל לא הצלחתי להבין איך זה משפר את מהירות האתר שלי, לא מצאתי את הפלאגין wp rocket בחיפוש של הפלאגינים אשמח להסבר

 • שחר 7 במרץ 2019, 17:31

  ממליץ להתקין תוסף של lazy load במקום החלק הספציפי ברוקט
  https://wordpress.org/plugins/rocket-lazy-load/

 • קובי 7 בספטמבר 2019, 20:12

  היי רועי. תודה על המדריך המפורט. ציינת את שביעות רצונך מהתוסף litespeed, האם ישנם הגדרות מיוחדות שצריך להגדיר בתוסף, או שמספיק להתקין אותו?

  אתה הולך להוציא עליו מדריך בקרוב? או שאתה מכיר מדריך שכזה? אשמח להפנות, ושוב תודה על המידע עם הערך האדיר שאתה מפרגן לנו.

 • אביתר יעקובי 13 באוקטובר 2019, 1:43

  שלום רועי, תודה רבה על המאמר,

  השתמשתי עד החודש האחרון גם בתוסף wp-rocket באתר שלי. התוסף מצוין ועובד מעולה, אבל… לאחרונה גיליתי שיצא תוסף חדש לחברת יופרס שנקרא SEO ezCache, לאחר התקנה של התוסף הציונים שקיבלתי בגוגל נושקים ל100, הייתי מאוד שמח אם תוכל לבדוק את התוסף ולסקור אותו 🙂

 • אבי 30 ביוני 2020, 12:02

  יש לי שאלה
  קודם תודה על המדריך, זה מאוד עזר. עכשיו בתוסף יש אפשרות חיבור ל Cloudflare, האם זה עושה את אותה פעולה כמו שאם אני יתחבר ישירות דרך אתר Cloudflare.com (בחבילה החינמית) וישנה שם את DNS וכל ההגדרות שצריך.

 • שניאור 9 בדצמבר 2020, 23:26

  לאחרונה גיליתי את התוסף nitropack התוסף עושה לדעתי עבודה ממש מרשימה בתוסף משולב cdn והציונים בpage speed קרובים למאה. ממליץ לבדוק את התוסף [לפניו השתמשתי ב Litespeed chach והציונים לא היו באותה רמה]

  • רועי יוסף 10 בדצמבר 2020, 1:55

   היי שניאור 🙂

   תודה רבה שאתה משתף את הקוראים בבלוג! אנחנו גם כן נבדוק בהמלצתך את התוסף… תודה שוב.

השאירו תגובה

 

Up!
לבלוג