חיפוש ]

הפניות 301 קבועות וחשיבותן מבחינת קידום אתרים ו SEO

הפניות 301 נוטות לפעמים לבלבל וגורמות ללא מעט וויכוחים לגבי הדרך הנכונה להשתמש באלו אצל מקדמי אתרים ואנשי SEO. בפוסט זה נבהיר מה זה הפניית 301, מדוע ומתי עליכם להשתמש בהפניות אלו וכיצד לבצע הפניות 301 באתר שלכם בצורה הנכונה – בין אם באתר וורדפרס או לא.

מה זה הפניית 301 (Redirect 301)?

הפניית 301 היא דרך לוודא כי תנועה ברשת נשלחת למיקום העדכני ביותר של כתובת URL כלשהי. היא התהליך של הפניית כתובת מסויימת לכתובת אחרת. החלק ״301״ המופיע בשם מציין את ה HTTP Status Code של העמוד המפנה.

במילים פשוטות, הפניית 301 מציינת לדפדפן כי העמוד עבר למיקום אחר באופן קבוע, מציינת מהו המיקום החדש ומצהירה כי אין כוונה להחזיר אותו למיקום המקורי. הדפדפן כתגובה ישלח את המשתמש אל המיקום החדש שקבעתם.

לדוגמה, אם אתם מוחקים עמוד באתר שלכם והגולשים מנסים לגשת לעמוד זה הם יקבלו שגיאה. שגיאה זו אינה מספקת חווית משתמש טובה נכון? בסיטואציה זו עליכם להפנות בצורה קבועה את כתובת ה URL הישנה לכתובת החדשה, או נכון יותר לכתובת הרלוונטית ביותר. הפנייה זו נקראית הפניית 301.

סטטוס קוד 301

הסטטוס קוד ״301״ הוא אחד מתגובות HTTP רבות שקיימות. תגובות אלו מציינות לדפדפן ולמנועי חיפוש מה הסטטוס של אותה כתובת. סטטוס 301 מציין כי עמוד זה עבר באופן קבוע למיקום אחר, ומכאן שעליכם להשתמש בו רק במצב בו ההפנייה מתבצעת באופן קבוע.

זאת לעמות הפניית 302 המציינת כי זו הפנייה זמנית בלבד ואתם מתכוונים להסירה בקרוב. למידע נוסף על HTTP Status Codes.

בכדי להבין זאת טוב יותר, נכון יהיה להבין כיצד עובד התהליך של הגשת עמוד אינטרנטי עבור הגולש או עבור בוטים של מנועי חיפוש.

כאשר ישנה בקשה לעמוד כלשהו מתקבל יחד עם העמוד גם סטטוס קוד מסויים ב Header. אינפורמציה זו מתקבלת במרבית המקרים עוד לפני שהעמוד או המידע על אותו עמוד התקבל. סטטוס קוד זה נועד בכדי להודיע למשתמש או למנועי החיפוש את מצבו של אותו עמוד (או קובץ).

בכדי לספק דוגמה מהעולם האמיתי בואו ניתן מבט באינפורמציה המתקבלת ב Header כשאני בודק את עמוד הבית של סאבי בלוג תחת לשונית ה Network בכלי המפתחים של גוגל כרום:

סטטוס קוד 200 - כחלק מהסבר על הפניות 301 קבועות

מתקבלת לא מעט אינפורמציה ב Header אך סימנתי רק את השורה הרלוונטית המציינת סטטוס 200 OK. זה אומר בעצם שהתקבלה תשובה חיובית והעמוד המבוקש זמין ויישלח לדפדפן כתגובה.

אם הייתה הפניית 301 מעמוד זה לעמוד אחר, היה מתקבל סטטוס 301 Moved Permanently. בנוסף לסטטוס זה הייתה מתקבלת גם כתובת המיקום החדשה של אותו עמוד.  הנה התגובה כאשר אני מנסה לבקש את גירסת ה HTTP של סאבי בלוג (לעומת גירסת ה HTTPS):

סטטוס קוד 301 - הפנייה קבועה (Permanent Redirect)

הפניית 301 חיונית במידה ואתם מעבירים תוכן ממקום אחד למשנהו, גם לטובת מנועי החיפוש וגם עבור חווית המשתמש של הגולשים. אם מנוע חיפוש מסויים נתקל בתגובת 301 כאשר הוא מנסה לזחול ולאנדקס עמוד מסויים – הוא יידע כי עליו להסיר כתובת URL זו מהאינדקס ולהחליפה בכתובת החדשה שהתקבלה.

אם אינכם משתמשים בהפניית 301 כאשר אתם מסירים עמוד כלשהו מהאתר – מנועי חיפוש יקבלו שגיאת 404 כתגובה (404 Not Found Error). התוצאה של כך היא שמנועי חיפוש יסירו עמוד זה מהאינדקס עם הזמן והוא ייעלם מתוצאות החיפוש.

סטטוס קוד 404 - שגיאת 404 - העמוד לא נמצא, הקשר להפניות 301 קבועות

מתי עליכם להשתמש בהפניות 301?

הדוגמאות שהראיתי עד כה מתמקדות סביב המעבר של עמוד מסויים לכתובת URL אחרת באתר שלכם. אך הפניות 301 מתבקשות בלא מעט סיטואציות, למשל:

מה ההבדל בין הפניית 301 לכתובת קנונית?

בכדי למנוע בלבול, אסביר במספר מילים על ההבדל בין קנוניקל תג המתבצע על ידי הוספת התגית rel=canonical לבין הפניית 301:

 • הפניית 301 היא הפנייה קבועה אשר מפנה פיזית את המשתמש לעמוד חדש. הפניית 301 תראה לכל דורש את עמוד B במקום עמוד A.
 • התכונה rel=canonical היא אינדיקציה למנועי החיפוש המציינת איזו גירסה של העמוד מקבוצת עמודים דומים היא הגירסה המועדפת, וזאת בעיקר בכדי למנוע סיטואציות של תוכן משוכפל / תוכן כפול. השימוש בקנוניקל תג אינו מבטל עמודים ועדיין ניתן לגשת אליהם.

מכאן, שיש להשתמש בתגית הקנונית (בין היתר) בעמודים המראים תוכן זהה לעמודים אחרים, ויש להשתמש בהפניית 301 עבור עמודים או דומיינים ששינו מיקום או התחלפו.

נושא הכתוביות הקנוניות רחב משתיארנו כאן. תנו מבט בפוסט מהן כתובות קנוניות וכיצד להשתמש בהן? בכדי לקבל מידע נוסף וחשוב על הנושא של קנוניקל תג.

מה ההבדל בין הפניית 302 להפניית 301?

למשתמש הפשוט נראה כי הפניות 301 קבועות והפניות 302 זמניות עובדות בצורה זהה, אך מנועי חיפוש לא רואים כך את הדבר. מנועי חיפוש מתייחסים להפניות אלו בצורה שונה ועליהם להחליט אם עליהם להשאיר את העמוד הישן באינדקס או להחליפו בעמוד החדש בהתאם לסוג ההפניה.

הפניות 302 הן הפניות זמניות ומציינות בדיוק זאת למנועי החיפוש. אלו מצפים בתמורה שהפנייה זאת תוסר בזמן הקרוב. אם מתבצע שימוש בהפנייה לא נכונה מנועי החיפוש עלולים להתבלבל וכתוצאה מכך ייתכן ותאבדו דירוג וטראפיק עבור אותם עמודים בהם לא בוצעה ההפנייה הנכונה.

זה המקום לציין כי אין הרבה מצבים בהם תדרשו להשתמש בהפניות 302 זמניות. כמה פעמים כבר יוצא לכם לשנות מיקום של עמוד בצורה זמנית…?

היתרונות של הפניות 301 מבחינת SEO

חשוב להבין כי השינוי הקטן ביותר במבנה של כתובת URL יגרום לעמוד זה ליפול ולרדת מתוצאות החיפוש באופן מוחלט. זו הסיבה שהשימוש בהפניות 301 הוא חיוני, וזאת בכדי לשמור על הטראפיק והדירוג הקיימים לעמוד כלשהו עוד לפני השינוי שבוצע בכתובת.

למשל, אם אתם מתכננים לפתח אתר חדש בעתיד, שווה לקחת בחשבון כי כנראה וזה יכיל מבנה שונה של כתובות URL. אם אתם מתכננים לעבור סוף סוף מפרוטוקול HTTP לפרוטוקול HTTPS, גם כן עליכם לקחת בחשבון הפניות 301 רלוונטיות.

אם במשך השנים כתבתם תוכן איכותי בבלוג שלכם, כנראה ולאותם פוסטים קיימים קישורים נכנסים (Inbound Links) המצביעים אליהם. לבטח אותם פוסטים כבר מדורגים יפה במנועי החיפוש ולא תרצו לאבד דירוג זה, לכן עליכם לוודא כי אתם מעבירים את אותו כח דירוג של הפוסטים, או את אותה סמכות של דומיין כלשהו באמצעות הפניות 301 לכתובות החדשות או דומיין החדש.

זה המקום לציין כי Matt Cutts מגוגל הדגיש ואמר כי הפניות 301 אינן פוגעות בדירוג ומעבירות את כח הדירוג במלואו בין עמוד לעמוד. אם לא היה כך המצב, המעבר מ HTTP ל HTTPS אותו גוגל מאד מעודדים היה פוגע בדירוג האתר, וזהו לא התרחיש שקורה.

אם מעניינת אתכם תגובתו, הנה מה שאמר על הנושא עוד ב 2013:

מספר בעיות עקב שימוש לא אחראי בהפניות 301

אחת הבעיות שיכולות להווצר עם הזמן היא ״באלאגן״ של הפניות 301. הסיבה העיקרית לכך (בדרך כלל) היא ביצוע הפנייה על גבי הפנייה. למשל:

 • עמוד A מפנה לעמוד B.
 • עמוד B מפנה לעמוד C.
 • עמוד C מפנה לעמוד D.
 • עמוד D מפנה לעמוד… מניח שהבנתם את הנקודה.

סיטואציה זו נקראית  שרשרת הפניות או בלעז Redirect Chains והיא בעייתית ממספר סיבות. הסיבה הראושנה היא שהפניות בשלב כלשהו מפסיקות להעביר את אותו כח דירוג (PageRank). הסיבה השנייה היא שהפניות מרובות גורמות למשתמש להמתין זמן רב יותר לקבלת העמוד בו הוא מעוניין לצפות.

אז אם ניתן מבט בדוגמה האחרונה, עליכם לפשט את העניין ולגרום לכל אחד מהעמודים הישנים להפנות לעמוד האחרון בשרשרת:

 • עמוד A מפנה לעמוד D.
 • עמוד B מפנה לעמוד D.
 • עמוד C מפנה לעמוד D.

אני מאד ממליץ לא להגיע למצב בו ישנן יותר משלוש הפניות בשרשרת.

אך ישנה בעיה נוספת ושכיחה והיא שימוש בהפניות 301 בצורה לא נכונה. בעלי אתרים נוטים לבצע הפניות מעמודים ישנים לעמוד הבית מכיוון ואין צורך לחשוב יותר מדי.

אם אתם מבצעים שינוי כלשהו ברמת עמודי האתר הדורש הפניית 301 מעמוד אחד למשנהו – עליכם לוודא כי אתם מבצעים את ההפניה לעמוד הרלוונטי ביותר לאותו עמוד שאתם מסירים!

חשבו על זה מבחינת חווית משתמש נכונה וחשבו על התחושה שיקבל הגולש אם תפנו אותו מתוכן מסויים בו הוא מעוניין לעמוד הבית שכלל אינו רלוונטי לתוכן אותו ביקש. אז אומר שוב – מצאו את התוכן הקרוב ביותר לאותו עמוד ממנו אתם מבצעים את ההפניה והפנו אליו.

איך קובעים ומבצעים הפניות 301?

לאחר שהסברנו מהן הפניות 301, את החשיבות שלהן, ומתי עליכם להשתמש בהפניות אלו, בואו נראה כיצד לבצע הפניות 301 בצורה הנכונה ונסביר מהן הדרכים השכיחות ביותר לעשות זאת.

נתחיל ונאמר שאם יש לכם את האפשרות, מומלץ לבצע את ההפניות ברמת השרת ולא ברמת פלאגין או פונקציה כלשהי. הסיבה לכך היא שהפניית 301 המתבצעת ברמת השרת מתרחשת מעט יותר מהר לעומת דרכים אחרות (זניח, אך אם אפשר מדוע לא?).

להפניות ברמת השרת ישנו גם חסרון והוא חוסר היכולת לנהל את אותן הפניות בצורה יעילה, וזאת לעומת שימוש בתוסף כלשהו שזה כל תפקידו – לעזור בניהול הפניות (ולהגדיר אותם כמובן).

על כל מקרה, במרבית המקרים התנהגות השרת שלכם מוגדרת במידה מסויימת בקובץ הנקרא .htaccess. זהו קובץ טקסט פשוט היושב בשרת בספרייה הראשית של האתר. אתם יכולים ליצור כזה אם לא קיים, אך אם קיים באפשרותכם לערוך קובץ זה עם כל עורך טקסט ולהוסיף לקובץ זה את ההפניות.

בואו נראה דוגמה לביצוע הפנייה פשוטה דרך קובץ זה. נאמר ואנו רוצים להפנות את הכתובת http://domain.co.il/old.html לכתובת http://domain.co.il/new.html. במקרה זה עליכם להוסיף את הקוד הבא לקובץ .htaccess:

Redirect 301 /old.html http://domain.co.il/new.html
 • Redirect 301 – מציין למנועי החיפוש ולדפדפנים כי העמוד עבר לכתובת אחרת באופן קבוע.
 • old.html/ – הוא העמוד ממנו אתם מעוניינים לבצע את ההפניה.
 • http://domain.co.il/new.html – הוא הכתובת החדשה של העמוד אליה השרת יבצע את ההפנייה. חלק זה דורש את הכתובת המלאה בכדי לעבוד כראוי.

מה אם אתם מעוניינים לבצע המון הפניות אך אינכם מעוניינים להתחיל ולכתוב כל הפנייה והפנייה בקובץ זה? במקרה זה ניתן להשתמש בביטויים רגולריים (Regex) בכדי לקבוע מספר הפניות בשורה אחת וזאת לפי תבנית מסויימת שאתם קובעים, בין אם דרך הקובץ .htaccess או דרך התוסף Redirection.

הפניות 301 באתרי וורדפרס

התוסף Redirection לביצוע הפניות 301 באתרי וורדפרס

אם ברשותכם אתר וורדפרס תהליך ביצוע ההפניות ברמת השרת אינו שונה. ניתן לעשות זאת דרך קובץ .htaccess עליו דיברנו קודם לכן. אך אם אתם מעוניינים בדרך נוחה לקביעה וניהול ההפניות ניתן להשתמש בתוסף Redirection אותו גם כן הזכרתי בפוסט על הפניות וביטויים רגולריים.

הנה מספר יתרונות לשימוש בתוסף זה:

 • ניתן לנהל את כל ההפניות היישר מממשק הניהול של וורדפרס, דבר המאפשר לאנשים פחות טכניים לקבוע ולעדכן הפניות בקלות.
 • ניתן לעקוב דרכו אחר מספר הפעמים שבוצעה הפנייה כזו או אחרת ואף לעקוב אחר שגיאות 404 כאשר העמוד לא נמצא.
 • ניתן להשתמש בתוסף זה גם במידה והשרת אינו מאפשר לערוך את הקובץ htaccess או שרת שאינו עובד עם קובץ זה.
 • ניתן לקבוע תנאים מסויימים לפיהן יעבדו ההפניות. למשל, אם ישנו Cookie מסויים, לפי כתובת IP, לפי סוג הדפדפן וכדומה.
 • ניתן לבצע ייצוא וייבוא באמצעות קובץ CSV ולחסוך זמן בכתיבת ההפניות.
 • התוסף חינמי לכל אדם ועובד על שרתי apache ושרתי nginx.
 • תומך גם כן בביטויים רגולריים ו regex.

זה בעיקרון כל הסיפור. מקווה שהמדריך עזר לכם בצורה כלשהי. אם ישנן שאלות או השגות, אתם מוזמנים כמובן להגיב בתגובות מטה כתמיד… 🙂

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח אתרים ותבניות וורדפרס יעודייות על בסיס עיצוב. אוהב טיפוגרפיה, צבעים ומה שבינהם ומכוון לספק אתרים רספונסיבים עם ביצועים גבוהים, מותאמים למנועי חיפוש ובעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

 • אריאל 15 ספטמבר 2019, 0:14

  שוב תודה על ההסברים המפורטים… שאלה לי אלייך, האם אני צריך לבצע הפניית 301 למוצר שאזל מהמלאי בחנות ואיני יודע אם יחזור שוב למדף? ואם כן – לאן אני אמור להפנות את המוצר?

  • רועי יוסף 17 ספטמבר 2019, 23:17

   היי אריאל,

   זו שאלה מצויינת, כתבתי פוסט בדיוק על נושא זה כי רבים כמוך לא סגורים מה לעשות מבחינת הפניות למוצרים שאזלו מהמלאי או שאזלו זמנית. תן מבט בפוסט טיפול במוצרים שאינם זמינים בחנות (או אזלו מהמלאי) מבחינת SEO ותמצא שם את התשובות 🙂

   • אריאל 17 ספטמבר 2019, 0:19

    מגניב, תודה! בלי קשר להפניות – אפשר לשאול איך עשית את הניווט המהיר בצד שמאל?

    • רועי יוסף 17 ספטמבר 2019, 0:20

     לצערי איני יכול להסביר זאת בתגובות הפוסט, אשתדל לכתוב על כך בקרוב..

   • שלמה 26 אפריל 2021, 23:48

    הי רועי אשמח אם תיצור איתיי קשר 0506808801 שלמה

 • מירה 2 דצמבר 2019, 8:22

  תודה רבה על ההסבר הברור!

  אם שיניתי את ה-SLUG של עמוד, ונוצרה לי הפניה דרך התוסף redirection, האם כדאי אחרי זמן מה למחוק את ההפניה, נניח אחרי שנה?

  האם אפשר לדעת אם גוגל מפנה לכתובת החדשה בתוצאות החיפוש? (לפי התוסף עדיין יש hits על כתובות ממש ישנות ואני לא מבינה למה)

  • רועי יוסף 2 דצמבר 2019, 19:17

   חפשי את העמוד בגוגל וראי איזה כתובת הוא מציג, הישנה או החדשה – עקרונית את יכולה למוק את ההפנייה אם הוא מציג את הכתובת החדשה אך לא תרצי לעשות זאת מכיוון ובמידה וקיימים קישורים חיצוניים לאותה כתובת ישנה אנו רוצים שבמקרה זה שתתבצע ההפנייה לעמוד החדש.

 • מירה 6 דצמבר 2019, 8:09

  תודה 🙂

 • ערן 1 מאי 2020, 13:43

  היי רועי,
  ראשית תודה על הפוסט ועל שיתוף המידע.

  כיצד מבצעים הפנייה מסוג 301 (redirect) לפוסט מסויים שנמצא על אתר שהוקם על הגירסה הקלאסית של Google Sites כך שיצביע על כתובת url של פוסט אחר בדומיין אחר? בניגוד לפלטפורמות אחרות ('וורדפרס לדוגמה), ל'גוגל סייטס' אין תוספים ואין אפשרות גישה לקובץ htaccess ולערוך אותו.

  • רועי יוסף 1 מאי 2020, 13:49

   היי ערן,

   אני לא מכיר את Google Sites כך שאיני יודע איך מבצעים הפניות 301 באתרים אלו… בהצלחה 🙂

   • ערן 1 מאי 2020, 18:38

    קיוויתי 🙂 לא מוצא גם במרכז העזרה של גוגל 🙂
    אנסה לבדוק אם אפשר להכניס תגית קנוניקל (canonical) בחלק ה-HEAD של קוד ה-HTML של הדף או הפנייה מסוג 301.
    בכל מקרה תודה על הנגשת המידע בצורה ברורה.

   • סאם סאם 22 מרץ 2024, 10:15

    היי רועי,
    יופי של בלוג, עיצוב, ויופי של תכנים.
    ביצעתי הפניית רידיירקט לכל כתובות הפוסטים באתר שלי באמצעות התוסף RankMath, בכדי להעלים את התאריך מכתובת ה url.

    הבעיה – רוב הכתבות מועברות נכון לכתובתן החדשה, אבל כתבות ישנות שהכתובת שלהן מכילה מילים בעברית, מסומנות על ידי גוגל כ 404 error

    התוסף שצירפת כאן יתפור את הבעיה, או שזה "מורכב"?

    תודה.

    • רועי יוסף 22 מרץ 2024, 16:42

     היי סאם, תודה על המילים 🙂

     קשה לי לדעת בלי לבדוק ספציפית את הבעיה ואת האתר שלך. אני מציע שתעזרי באיש מקצוע…

 • מאיר 20 יוני 2020, 18:57

  אחלה הסבר תודה,

  ביצעתי גם הפניה 301 לדומיין ותיק בין 10 שנים עברתי לחדש. בינתים כל הדירוגים נופלים, כמה זמן לוקח למיקומים לחזור? (עברו שבועיים) תודה.

  • רועי יוסף 21 יוני 2020, 17:18

   היי מאיר, זה לוקח יותר משבועיים, וזאת רק בהנחה וביצעת את כל ההפניות כראוי ולא השתנה דבר מבחינת כמות העמודים והתוכן.

 • טל 21 יוני 2020, 17:00

  תודה! אחלה של הסבר!
  אם אני מקימה אתר חדש על בסיס אתר ישן, עם דומיין חדש, האם כדאי לאחר שעושים את ההפנייה למחוק את התוכן של האתר הישן? או להשאיר את התוכן ואת האתר כמו שהוא ורק לעשות הפנייה?

  • רועי יוסף 21 יוני 2020, 17:21

   היי טל, מאד מומלץ להשאיר את התוכן באתר הישן ולבצע את כל ההפניות.

   • טל 23 יוני 2020, 12:03

    תודה רבה על התגובה! להשאיר את התוכן באתר הישן לתקופת זמן מסויימת ואז למחוק או להשאיר לתמיד? אין בעיה מבחינת גוגל להשאיר את האתר הישן גם ?

    • רועי יוסף 23 יוני 2020, 15:48

     אין בעיה להשאיר את הישן כל עוד כל ההפניות בוצעו כראוי. לאחר כמספר חודשים ולאחר שגוגל כבר הבינה שהאתר עבר לכתובת החדשה ניתן למחוק את האתר הישן.

     • טל 23 יוני 2020, 17:13

      תודה רבה!!

     • טל 27 פברואר 2022, 17:35

      בהמשך לאותה שאלה ששאלתי.
      איך בעצם ניתן לדעת שגוגל כבר הבינה ושאפשר למחוק את האתר הישן?

      וגם – כתבת עוד דברים בנוגע למעבר אתר מדומיין ישן לחדש ועל פעולות נוספות שצריך לוודא שעושים במעבר הזה חוץ מהפניות 301?

      תודה רבה על כל הידע!

      • רועי יוסף 28 פברואר 2022, 2:27

       בצעי חיפוש מסוג site:yourdomain.co.il עם הדומיין הישן וראי אם כולות תוצאות עדיין עם הדומיין הזה. אם אין, ואם אין קישורים מאתרים אחרים המפנים אל הדומיין הישן את יכולה למחוק את האתר הישן.

       • טל 28 פברואר 2022, 11:31

        מגניב לא הכרתי את זה! תודה רבה!

        ישארו קישורים מאתרים אחרים שיפנו אל הדומיין הישן (בעיקר מיוטיוב) – אבל אז ההפניות אמורות לעשות את העבודה לא ?

 • דור 28 יוני 2020, 11:34

  היי, תודה.

  יש לי אתר שהוא גם אנגלית וגם גרסה בעברית. גוגל לא ממש קידם את השפה העברית, כנראה זיהה שזה אותו שרת. עכשיו אנו עוברים לאתרים חדשים לגמרי, אתר אנגלית עם סיומת com ואתר בעברית עם סיומת co.il. באתר באנגלית אנו עושים הפניות 301 מהאתר הישן, אבל באתר בעברית בגלל שגוגל לא זיהה אותו וכמעט אין קישורים שמופנים לכתובת הזאת החלטתי להתחיל אותו מחדש מבלי לעשות הפניות. אלא להתחיל לקדם את התכנים בעברית מהתחלה (כי גם ככה כמעט ולא היה ניתן למצוא משהו בעברית מהאתר כרגע בגוגל וכמעט אין לאתר הזה קישורים נכנסים). האם לדעתך זה מהלך נכון?

  • רועי יוסף 28 יוני 2020, 12:31

   היי דור,

   אני חושב שבמרבית המקרים נכון יהיה לבצע הפניות גם לכתובות הנראות לך כי אינן מקודמות ושגוגל. לא מזהה. בהנחה ולכתובות אלו אין penalty ואלו אינן מזוהות ככתובות בעיתיות מבחינת גוגל, אין לך מה להפסיד לדעתי.

   אני הייתי מבצע הפניה בכל מקרה.

 • טליה שוורץ 1 מרץ 2021, 12:45

  תודה על הבלוג המקסים,
  איך אני יכולה לעשות הפניה מפורומים שלי בWIX לפורומים באתר החדש בוורדפרס (ביביפרס) ?

  • רועי יוסף 1 מרץ 2021, 15:09

   היי טליה,

   זו שאלה שאיני יכול לענות עליה בסקופ הזה, מציע לך להעזר באיש מקצוע…

   • יוסי 1 אוגוסט 2021, 9:30

    מעוניין לעשות הפניות לאתר חדש שבניתי אך החברה גדלה ושם הדומיין אינו מתאים לאתר החדש לכן החלפנו דומיין. האם ניתן לעשות הפניות 301 לדומיין החדש לאותם הדפים כמובן?

    • רועי יוסף 1 אוגוסט 2021, 15:06

     היי יוסי,

     כמובן שניתן ואם חובה לעשות זאת…

    • רועי יוסף 1 אוגוסט 2021, 15:06

     היי יוסי,

     ניתן ואף חובה לבצע הפניות במקרה זה…

 • ברוך בנימין 18 מאי 2021, 15:48

  היי, יש לי אתר ישן עם מלא פוסטים שמדורגים בגוגל, אני עובר לאתר וורדפרס חדש (אני נשאר עם אותו הדומיין). אני מעביר את כל התוכן מהאתר הישן לאתר החדש. איך אני שומר על דירוגי הפוסטים?
  תודה

  • רועי יוסף 19 מאי 2021, 20:17

   היי ברוך,

   עקרונית כל עוד אתה שומר על אותו מבנה קישורים אז לא צריכה להיות בעיה. אבל זה נושא רגיש – אני מציע שתעזר באיש מקצוע שיוודא כי הכל עובר תקין ומתבצעות ההפניות הנחוצות במידת הצורך.

 • קרן דנינו 27 מאי 2021, 13:37

  תודה על המאמר.
  שאלה, יש לי עמודים ישנים שאני רוצה להוריד מהאתר ועשיתי להם הפנייה עם תוסף redirection.
  האם למחוק את הדפים הישנים מהאתר או להשאיר אותם בפועל?
  או שזה לא משנה…

  • רועי יוסף 27 מאי 2021, 13:44

   היי קרן,

   ברגע שביצעת הפנייה זה לא משנה…

   • קרן דנינו 27 מאי 2021, 13:51

    תודה על התגובה המהירה.

 • יהונתן רום 29 דצמבר 2021, 17:47

  תודה רבה על ההסבר המופרט! בזמן בניית אתר מחדש של אחד הלקוחות שלי, מצאתי המון עמודי ספאם שהעדפתי למחוק, למשל:

  1. עמודים עם אותו התוכן
  2. עמודים שיש בהם רק תמונה 1 או 2 – ללא מלל בכלל

  אני חושב שהגעתי לבערך 250 עמודים כאלו שמחקתי, אשמח לדעת אם אתה ממליץ במקרה כזה לבצע הפניה גורפת של העמודים לעמוד הבית או להשאיר אותם כעמודי 404?

  • רועי יוסף 29 דצמבר 2021, 18:19

   היי יהונתן,

   האם העמודים האלו מופיעים באינדקס של גוגל? אם לא הרי זה לא משנה כל-כך – פשוט תמחק אותם.

   אם העמודים מופיעים באינדקס אך אלו ללא תוכן רלוונטי לפוסט/עמוד אחר – עדיף שתמחק אותם (כלומר עדיף עמוד 404 במקרה זה). תתכונן לקבל הרבה שגיאות 404 בגוגל סרץ׳ קונסול בעקבות זה – אך אין לך מה לדאוג לגבי זה. אם קיים בהם תוכן רלוונטי לעמוד/פוסט אחר אז תבצע הפניות 301.

   אפשרות נוספת במידה והעמודים קיימים באינדקס היא לסמן את כל העמודים כ noindex ואז להמתין עד שגוגל תסיר אותם מהאינדקס, זה יכול להיות מהיר יותר מאשר להמתין שגוגל תסרוק את אותם עמודי 404 מספר פעמים עד שתסיר אותם מהאינדקס. לאחר מכן להתייחס לאלו כמו המשפט הראשון בתגובה זו (מחיקה של אותם עמודים).

   • יהונתן רום 29 דצמבר 2021, 20:24

    אוקי רועי, כן מחקתי אותם, האמת שעד עכשיו ביצעתי הפנייה גורפת לאותם עמודים לעמוד הבית, אני מבין מהתשובה שזה לא מומלץ, תודה רבה!!

 • אבי 29 ינואר 2022, 12:07

  היי. יש לי אתר עם 70 דפים, כולם היו ללא היררכיה, והיו במיקומים ראשונים (כולם היו כדף ראשי).

  ניסיתי לעשות היררכיה ולסדר את הדפים תחת דפים כללים יותר. הדפים אונדקסו ונעלמו מתוצאות החיפוש. החזרתי את אותם הדפים למצבם הקודם, (כל דף כדף ראשי). עכשיו לכולם יש שגיאות 404. האם יש דרך לתקן זאת ללא הפניות 301 כדי שהדף ישמור על מיקומו?

  • רועי יוסף 29 ינואר 2022, 17:04

   היי אבי,

   העמודים מחזירים בפועל שגיאת 404 או שאתה פשוט רואה את זה בכלי כלשהו?

   • אבי 29 ינואר 2022, 17:12

    העמודים מחזירים שגיאות 404. מכיוון שכתובת הדפים שונו. לדוגמה: מנעולן בחולון שונה ל מנעולן ברמרכז/מנעולן בחולון…

    • רועי יוסף 29 ינואר 2022, 17:13

     אני לא מבין, אמרת שהחזרת את העמודים למצבם הקודם… בכל מקרה נראה שאתה צריך להתייעץ עם איש מקצוע על הנושא, זה בטח לא משהו שניתן להסביר לבדוק או לפתור דרך תגובות של פוסט.

     • אבי 29 ינואר 2022, 17:34

      אסביר את עצמי טוב יותר.
      הדף היה כך: מנעולן בחולון
      הדף שונה כדף בן למנעולן במרכז (ומנעולן במרכז בן לדף הבית). לאחר אינדוקס מחדש ראיתי שהדף "מנעולן בחולון" שהיה מאונדקס במיקום ראשון הוביל לשגיאה 404 והדף החדש "מנעולן במרכז-מנעולן בחולון ירד לדף 4 , רציתי להחזיר את המצב לקדמותו. ואז שוב הראה לי 404 מיכוון שגוגל אינדקס מנעולן במרכז….
      נכון להיום ביצעתי 301 לכל הדפים. אין שגיאת 404, מחכה לאינדוקס מחודש מגוגל(לאחר שהגשתי מפת אתר לאינדוקס).
      השאלה אם המיקומים יחזרו למקומן (1) או שגוגל יזהו את זה כדף חדש והמיקום יתחיל מחדש,
      תודה מראש

 • שרון 11 מאי 2022, 14:46

  הי רועי,

  יש לי אתר וורדפרס חדש שטרם עלה לאוויר. אנחנו מנסים לעשות בעצמנו הפניות 301 לאתר וויקס הישן (לדומיין ולדפים הרלוונטיים). את אתר הוויקס הישן בן זוגי בנה בעצמו. לחלק מהדפים הוא נתן URL טוב, ולחלק הוא לא נתן, ויצא משהו מקרי.
  למשל: דף יוגה לילדים קיבל URL כזה: https://domain.co.il/–cvmu

  האם עדיף להשאיר URL's גרועים כאלה, ולהיות תקועים איתם לנצח באתר החדש, רק כדי לנצל את הוותק של האתר הישן, או שאולי עדיף לתת URL's חדשים כמו שצריך (דומיין+יוגה לילדים, באנגלית) ולוותר על ההפניה לדף הישן?

  או – אולי יש דרך לשמר את הפניית 301 וגם לשנות URL?

  תודה!

  • רועי יוסף 11 מאי 2022, 15:35

   היי שרון,

   אני לא מבין מה הבעיה בדיוק. באתר החדש תצרו URL's נכונים בדיוק כפי שאתם מעוניינים וכאלו העדיפים לטובת קידום האתר, ואז תבצעו הפניות 301 קבועות מהאתר הישן לאתר החדש. איפה הבעיה?

   • שרון 11 מאי 2022, 15:56

    הבעיה היא, שאנחנו לא מבינים בזה הרבה, ומנסים ללמוד תוך כדי תנועה… לא ידענו שאפשר לעשות את שני הדברים בעת ובעונה אחת.

    רק מוודאת ששאלתי ברור – הדומיין שאנו שואפים אליו הוא זה שבאתר הישן. כלומר – חשבנו שההפניה היא הפוכה: מהאתר החדש לישן – כדי לשמור על הדומיין. התוכן של האתר הישן אמור להיעלם. האתר החדש שונה לחלוטין. אנחנו צריכים מהישן רק את הדומיין ואת הוותק של ה- URL's שלו. חשבנו שזה מחייב שמירה על ה- URL's הישנים כמו שהם, למרות אי מוצלחותם, ושרק כך לא נאבד את הוותק…

    מה שאתה אומר בעצם: אנחנו קובעים URL's טובים באתר החדש, עושים הפניות 301 מהאתר הישן לחדש, ואז באתר החדש יהיה התוכן החדש עם הדומיין של האתר הישן והוותק שלו?

    תודה על התשובה!

    • רועי יוסף 11 מאי 2022, 16:14

     מה שרשמת קצת מבלבל. אם לסכם זאת:

     1. שימו את האתר החדש בדומיין הישן עם אותם URL's כפי שהיו עד היום.
     2. בצעו שינוי ל URL's לכתובות ״נכונות״ יותר.
     3. וודאו שאתם מבצעים הפנית 301 עבור כל שינוי של כתובת, מהישנה לחדשה.

     ברור יותר?

     • שרון 11 מאי 2022, 23:05

      כן, תודה רבה!

 • אוריה קוריש 18 ספטמבר 2022, 17:17

  היי רועי במידה ויש באתר Woocommerce ואני עושה הפניית 301 מעמוד מוצר לפוסט רגיל ההפנייה אינה עובדת יש לזה סיבה מיוחדת? איך עושים את ההפניה כמו שצריך?

  • רועי יוסף 18 ספטמבר 2022, 17:22

   היי אוריה,

   אם ביצעת את ההפניה כמו שצריך אז היא תעבוד. לא רואה סיבה אפשרית אחרת.

 • שלום ק. 19 ספטמבר 2022, 18:17

  היי,
  במקרה של אתר וורדפרס:
  אם יש לי קוד פיקסל על דף מסויים, ואני עושה הפנית 301 באמצעות תוסף וורדפרס.
  האם הפיקסל יצבע את הגולש, או שהמעבר לדף החדש מתבצע לפני הצביעה של הפיקסל?

  • רועי יוסף 19 ספטמבר 2022, 18:42

   היי שלום,

   ההפנייה תתבצע הרבה לפני הפיקסל עצמו.

 • שלום ק. 23 ספטמבר 2022, 11:14

  תודה רבה!

 • karin Zusman 15 ינואר 2023, 19:59

  עברתי אתר , עשיתי הפניות. השאלה האם אני חייבת להשאיר את ההפניות תמיד ? הרי גוגל כבר הכיר את האתר ועכשיו הוא מפנה אל הדף החדש ישירות או שאני חייבת להשאיר את ההפניה תמיד?

  • רועי יוסף 15 ינואר 2023, 20:26

   אין סיבה להשאיר את ההפניות אם את בטוחה שגוגל כבר ״הבין״ אותן. שימי לב גם לסיטואציה בה רם במקרה ישנם קישורים חיצוניים לכתובות הישנות אז גם במקרה זה עלייך להשאיר את ההפניות. כך או כך, אין סיבה ממשית להסיר אותן, אז אני מציע כי תשאירי אותן…

 • ארוני 4 אפריל 2024, 13:20

  תודה על התוכן
  אני לקראת הפניה של עשרות עמודים באתר של לקוח
  חששתי מאד וכעת מרגיש לי קל ואפשרי.

  אז שוב תודה

תגובה חדשה

הוסיפו קוד באמצעות הכפתורים מטה. למשל, בכדי להוסיף PHP לחצו על הכפתור PHP והוסיפו את הקוד בתוך השורטקוד. מצאתם שגיאה בפוסט? עדכנו אותנו...