חיזוק אבטחה באתרי וורדפרס – אופטימיזציה וטיפים

נכון לעת זו וורדפרס היא ללא צל של ספק מערכת ניהול התוכן הפופולרית ביותר ברשת. וורדפרס תופסת כ 58% מכלל האתרים המשתמשים במערכות ניהול תוכן, וחישוב זריז מוביל למסקנה שיותר מ 30% מכלל האתרים משתמשים במערכת זו.

מאחר והמערכת תופסת נפח כה גדול מהשוק, היא מעלה את הסיכויים לנסיונות פריצה. אין לקחת את נושא האבטחה בקלות ראש, והאמינו לי שאינכם רוצים להגיע למצב בו האתר שלכם נפרץ. הקדימו תרופה למכה ואבטחו את אתר הוורדפרס שלכם.

אבטחת האתר הוא תהליך חד פעמי (מעבר לתחזוקה שוטפת) וכרוך במספר פעולות אבטחה שיש לבצע. אך לפני שאנו מבצעים את פעולות האבטחה, אולי כדאי לדעת אם וורדפרס בבסיסה היא מערכת מאובטחת? אולי אנחנו עובדים לשווא??

האם וורדפרס היא מערכת מאובטחת?

מאחר ומתבצעות פריצות רבות לאתרי וורדפרס, עולה השאלה האם זו מערכת מאובטחת דיה. אם לומר במשפט אחד, וורדפרס לכשעצמה ובמיוחד קבצי הליבה שלה כתובים נכון ומאובטחים כראוי כך שיהיה מאד קשה לנצל אלו בכדי לפרוץ לאתר שלכם.

מרבית הפריצות המוצלחות לאתרי וורדפרס הן תוצאה של טעויות אנוש, קונפיגורציה שגויה או תחזוקה לא נכונה של המערכת. הסיבות המרכזיות שגורמות לאתר להיות פגיע הן גירסת וורדפרס שאינה מעודכנת, תוספים לא מעודכנים, ושימוש לא אחראי והתקנת תוספים שלא עומד מאחוריהם מפתח מנוסה.

אז היכן בעצם אתר וורדפרס הכי פגיע? WP-Scan מדווח ש 52% מכלל הפריצות המוצלחות נובעות מתוספים של וורדפרס. קבצי הליבה של וורדפרס אחראים ל 37%, ותבניות וורדפרס אחראיות ל 11% מכלל הפריצות. נתון זה אושר גם על ידי Wordfence המדווחים כי 55.9% מכלל הפריצות מקורן בתוספים.

 

במדריך פרקטי זה אציג מעל 20 פעולות שיחזקו את אבטחת האתר שלכם ויקשו על ניסיונות פריצה.

25 פעולות לחיזוק אבטחה באתרי וורדפרס

תמיד ישנו סיכוי שיצליחו לפרוץ לאתר שלכם ולעולם לא תוכלו למנוע זאת צורה מוחלטת. אך בכדי להקשות על ניסיונות הפריצה יש לבצע מספר פרקטיקות ופעולות שיחזקו את אבטחת האתר שלכם.

במדריך זה ישנם מספר פעולות המתייחסות לאתרי וורדפרס המותקנים על שרתי לינוקס בלבד.

1. בחרו את חברת האחסון הכי יקרה שאתם יכולים להרשות לעצמכם

גם אם תבצעו את כל פעולות האבטחה, אם אין מאחוריכם חברת אחסון טובה המאמצים שלכם לא יעזרו יותר מדי. דו״ח שפורסם על ידי WP White Security מראה כי  41% מכלל אתרי הוורדפרס נפרצים בעקבות פירצות ואבטחה לקויה של חברת האחסון עצמה.

אז אם אתם על שרת שיתופי, וודאו עם חברת האיחסון כי קיים בידוד לחשבון (Account Isolation). אפשרות זאת תמנע מאתר נגוע הקיים על השרת להשפיע על אתר הוורדפרס שלכם.

אך רעיון הרבה יותר טוב יהיה לעבוד עם חברת אחסון ייעודית לוורדפרס. בשרתי אחסון מנוהלים המתמחים בוורדפרס, תהיה סבירות גבוהה יותר למצוא חומת אש (Firewall) המתאים לוורדפרס, כמו גם גירסאות PHP ו MySQL עדכניות, סריקה שגרתית של נוזקות (Malewares), שרת שמותאם ייעודית לוורדפרס‎ וצוות של אנשי תמיכה שמכירים את וורדפרס על בוריה.

2. השתמשו בגירסה האחרונה של PHP

PHP היא השפה עליה וורדפרס בנויה כך ששימוש בגירסתה האחרונה בשרת שלכם מאד חשובה. כל גירסה מז׳ורית של PHP נתמכת בד״כ כשנתיים לאחר שיחרורה. בזמן זה משתחררות המון גירסאות מינוריות ובהן תיקונים רבים של באגים ושל פירצות אבטחה.

כלומר בשלב הנוכחי כל מי שמשתמש בגירסת PHP7.2 או גירסה קודמת לה הוא בעל חשיפה הרבה יותר גבוהה לפריצות. ולמרות זאת – נראה כי נכון לזמן עדכון מדריך זה יותר מ 50% ממשתמשי וורדפרס עדיין משתמשים בגירסת PHP5.6 או גירסה נמוכה ממנה. אם נוסיף את אלו שמשתמשים בגירסת PHP7.2 מדובר על כ 75% שמשתמשים בגירסאות PHP שאינן נתמכות יותר וזהו נתון די מפחיד.

אבטחה בגירסות PHP שונות

אז וודאו כי אתם משתמשים בגירסה האחרונה ביותר של PHP אותה חברת האחסון שלכם מאפשרת. יש לציין כי ההבדל בביצועים בין הגירסאות הוא מאד משמעותי ושימוש בגירסה חדשה יותר של PHP תשדרג את מהירות וביצועי אתר הוורדפרס שלכם.

77.5% מכלל אתרי הוורדפרס משתמשים בגירסת PHP שכבר אינה נתמכת ואינה מקבלת עדכונים!  😮

3. וודאו כי וורדפרס והתוספים הקיימים באתר מעודכנים

מאד מאד חשוב כי תשמרו על גירסת הוורדפרס שבאתר שלכם מעודכנת. כנ״ל לגבי התוספים בהם אתם משתמשים. אם אתם נמצאים מאחור ברמת גירסאות אתם חשופים לפריצות רבות יותר מכיוון והאקרים נוטים לחפש ולתקוף גירסאות ישנות.

הסיבה המרכזית לכך היא שבגירסאות ישנות ושאינן מעודכנות כבר ידועה הדרך לפרוץ וידועים ליקויי האבטחה בגירסאות אלו, ולכן פשוט יותר לפרוץ לאלו מאשר למצוא פירצות אבטחה חדשות בגירסאות חדשות.

מעבר לכך, השתמשו אך ורק בתוספים ותבניות עליהן אתם סומכים. התקינו תבניות ותוספים רק מהריפוזיטורי של וורדפרס ובחרו כאלו עם התקנות רבות ורק כאלו להם ציון גבוה בביקורות.

נושא  חשוב לא פחות – הקפידו לבצע גיבוי של האתר שלכם! גיבוי יאפשר לכם לשחזר את האתר במהירות במקרה האתר שלכם נפרץ.

4. השתמשו בסיסמאות חזקות

היו חכמים בבחירת שם המשתמש והסיסמה לממשק הניהול של וורדפרס. אין להשתמש ב admin כשם משתמש ויש לבחור סיסמה מורכבת. זוהי כנראה אחת הפעולות החשובות ביותר למניעת פריצות, ובצורה אירונית גם הפעולה הכי פשוטה לביצוע.

ולמרות זאת, הרבה בעלי אתרים בוחרים סיסמה פשוטה כגון 1234567 על מנת שיהיה להם קל לזכור סיסמה זו. אין לעשות זאת, בחרו בסיסמה מורכבת ושמרו אותה במקום בטוח.

הצטרפו לרשימת התפוצה!

5. שנו את ה Login URL ללוח הבקרה של וורדפרס

בכדי למנוע התקפות Brute Force, נכון יהיה לשנות את כתובת הגישה לממשק הניהול של וורדפרס. מכיוון והאקרים יודעים כמונו שהגישה לממשק הניהול מתבצעת עם wp-admin כברירת מחדל, הם מנסים כל מיני קומבינציות של שמות משתמש וסיסמאות בכדי לנסות ולפרוץ לאתר שלכם.

ניתן להקשות עליהם על ידי שינוי כתובת ה URL לממשק הניהול. ניתן לעשות זאת באמצעות תוסף מצויין וקל לתפעול. תנו מבט במדריך קצר שכתבתי המסביר כיצד לשנות את ה Login URL ללוח הבקרה של וורדפרס.

6. הגבילו את מספר נסיונות ההתחברות

בין היתר, האקרים מנסים לפרוץ לאתר שלכם על ידי ניחוש הסיסמה. כברירת מחדל, וורדפרס מאפשרת לנסות סיסמאות שונות ללא הגבלה כלל על כמות הניסיונות. ישנם לא מעט תוספים המאפשרים הגבלה של מספר ניסיונות ההתחברות, ואחד הידועים והמומלצים הוא Limit Login Attempts Reloaded.

הגבילו את מספר נסיונות ההתחברות

7. אבטחו את הקובץ wp-config.php

הקובץ wp-config.php מכיל את כל האינפורמציה הנחוצה בכדי לקבל גישה למסד הנתונים של האתר. זהו הקובץ החשוב ביותר בהתקנת הוורדפרס שלכם. יש לאבטח את הקובץ ולמנוע גישה אליו על ידי הוספת הקוד הבא לקובץ .htaccess:

<Files wp-config.php>
  order allow,deny
  deny from all
</Files>

עוד מידע על אופטימיזציה לקובץ wp-config.php בוורדפרס בקישור המצורף.

8. בטלו XML-RPC

מגירסת וורדפרס 3.5 ומעלה, אפשרות XML-RPC פתוחה כברירת מחדל. זו מאפשרת לכם להתחבר מרחוק לאתר הוורדפרס שלכם באמצעים שונים. כמו כן היא מאפשרת trackbacks & pingbacks באתר שלכם. לצערינו, האקרים יודעים לנצל זאת על מנת לבצע מתקפות DDoS.

אתם יכולים לבטל XML-RPX על ידי שימוש בתוסף פשוט הנקרא Disable XML-RPC או על ידי הוספת השורות הבאות לקבוץ .htaccess:

## block any attempted XML-RPC requests
<Files xmlrpc.php>
order deny,allow
deny from all
allow from 123.123.123.123
</Files>

9. הסתירו את גירסת הוורדפרס שלכם

עדכוני גירסה של וורדפרס בדרך כלל מכילים עדכוני אבטחה. אם תתנו מבט בקוד המקור של אתר הוורדפרס שלכם, תמצאו כי גירסת הוורדפרס שאתם משתמשים בה גלויה לכל.

אינפורמציה הזו נגישה להאקרים ונותנת להם מידע במידה והם מחפשים לתקוף אתרים המשתמשים בגירסאות וורדפרס ישנות יותר ובעלות פירצות אבטחה (שכבר ידועות לכל).

הסתירו את גירסת הוורדפרס

על מנת להסתיר את גירסת הוורדפרס הוסיפו את הקוד הבא לקובץ functions.php:

remove_action('wp_head', 'wp_generator');

ניתן לחילופין להשתמש בקוד הבא:

function wpversion_remove_version() {
  return '';
}
add_filter('the_generator', 'wpversion_remove_version');

בנוסף, רצוי כי תמחקו את הקובץ readme.html הנמצא בתיקייה הראשית של התקנת הוורדפרס שלכם מכיוון וגם הוא מכיל את גירסת הוורדפרס שלכם.

10. השתמשו בתוסף אבטחה

קיימים לא מעט תוספי אבטחה לוורדפרס אשר ״יינעלו״ את האתר שלכם ויעזרו לכם למנוע מתקפות Brute-Force (בין היתר).

תוספי אבטחה יאפשרו לכם לחסום רשתות זדוניות, לחסום פירצות אבטחה, לחייב בחירת סיסמאות חזקות, לסרוק שינויים בקבצי הליבה של וורדפרס, לראות אילו קבצים השתנו, להטמיע חומת אש (Firewall), לעקוב אחר שינויי DNS ועוד…

הנה מספר תוספי אבטחה מומלצים וידועים שאתם יכולים לבדוק. אלו אגב מבצעים הרבה מהפעולות שאני מציין בפוסט זה:

11. אבטחו את מסד הנתונים

מעבר להרשאות הקבצים שהזכרנו בסעיף הקודם, ניתן ורצוי גם לחזק את האבטחה של מסד הנתונים. פעולה אחת שניתן לעשות היא לשנות את קידומת הטבלאות במסד הנתונים (table prefix).

כברירת מחדל וורדפרס משתמשת בקיומת wp_. אם תשנו זאת למשהו כגון sa4vv_ יהיה לבוטים ופורצים הרבה יותר קשה לנחש זאת. ניתן לשנות את קידומת הטבלאות במסך ההתקנה של וורדפרס:

אבטחת מסד הנתונים בוורדפרס

במידה וכבר וורדפרס מותקנת, תוכלו להשתמש באחד מהתוספים הבאים על מנת לשנות את קידומת הטבלאות או לשנות זאת דרך phpMyAdmin.

שינוי קידומת לאחר מעשה היא כי פעולה שיכולה להסתבך ותרומתה מועטה לשיפור האבטחה באתרי וורדפרס. תנו מבט במאמר שינוי קידומת טבלאות לא עוזרת לשיפור אבטחת אתר וורדפרס.

12. השתמשו תמיד בחיבור מאובטח

לא משנה מהיכן אתם מתחברים לשרת שלכם, תמיד יש  לוודא שהחיבור בו אתם משתמשים הוא חיבור מאובטח. רצוי להשתמש בהצפנת SFTP אם חברת האחסון שלכם מאפשרת זאת (או SSH) בכדי להתחבר לאתר.  על חברת האחסון בה האתר שלכם מאוחסן להיות תמיד מאובטחת ולספק את הכלים הבטוחים ביותר להתחבר לשרת.

כשאני אומר מאובטחת אני מתכוון לשימוש בגירסאות תומכות אך מעודכנות של PHP ו MySQL, לבודד חשבונות ולהשתמש בחומות אש. המנעו מחברות אחסון זולות ושיתופיות מכיוון ובין היתר – אתם יכולים להתקל בבעיות של שרתים עמוסים יתר על המידה וחלוקה של IP's.

13. בדקו הרשאות של תיקיות וקבצים

חשוב כי ההרשאות לקבצים ולתיקיות באתר הוורדפרס שלכם מוגדרים נכון. ספרייה עם הרשאה 777 יכולה לאפשר להאקרים להעלות קובץ לאותה ספרייה ואף לשנות קובץ קיים. לפי הדוקומנטציה של וורדפרס ההרשאות הבאות הן ההרשאות הנכונות:

 • כל הספריות צריכות להיות 755 או 750
 • כל הקבצים צריכים להיות 644 או 640
 • הקובץ wp-config.php צריך להיות 600

בדקו את המאמר הבא ב WordPress.org על מנת לקבל מידע נוסף על הדרך לשנות ההרשאות אלו. במידה ואינכם בטוחים כי ההרשאות באתר שלכם נכונות, או אינכם יודעים כיצד לשנות אותן, בקשו מחברת האחסון שלכם לבדוק זאת עבורכם.

14. בטלו את אפשרות עריכת הקבצים מלוח הבקרה של וורדפרס

משתמשים אשר מחוברים כמנהלי מערכת יכולים לערוך את קבצי ה php של התבניות והתוספים באתר. מומלץ לבטל את אפשרות זו ולערך קבצים אך ורק על ידי SFTP.

ביטול אפשרות עריכת קבצים בלוח הבקרה של וורדפרס

על מנת לבטל את האפשרות הוסיפו את השורה הבאה לקובץ wp-config.php :

define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

15. מנעו קישור חיצוני לתמונות שלכם (hotlinking)

אמנם אין קשר ישיר לאבטחה, אך זה עדיין מעצבן וחשבתי שנכון לרשום זאת פה. לא רק שאנשים יכולים לקשר לתמונות באתר שלכם (ללא רשותכם), הם גם עושים זאת על חשבון רוחב הפס שלכם. מצב זה נקרא hotlinking ובכדי למנוע זה בשרתי apache הוסיפו את הקוד הבא לקובץ .htaccess:

# Prevents image hotlinking
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yourwebsite.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yourwebsite2.com [NC]
RewriteRule \.(jpe?g?|png|gif|ico|pdf|flv|swf|gz)$ - [NC,F,L]

במידה ואתם משתמשים ב cPanel דעו כי ישנה אפשרות לחסום hotlinking דרכו…

בכדי למנוע hotlinking בשרתי NGINX הוסיפו את הקוד הבא לקובץ ההגדרות:

location ~ .(gif|png|jpe?g)$ {
valid_referers none blocked ~.google. ~.bing. ~.yahoo yourdomain.com *.yourdomain.com;
if ($invalid_referer) {
return 403;
}
}

16. חסמו XSS

באפשרותכם להוסיף קוד זה בכדי לחסום מספר סוגים של התקפות מסוג (XSS (cross-site scripting. בכדי להגן על עצמכם מ״הזרקות״ סקריפטים (scripts injections) ונסיונות לשחק עם המשתנה הגלובלי של PHP, הוסיפו את הקוד הבא לקובץ .htaccess:

RewriteCond %{QUERY_STRING} (\<|%3C).*script.*(\>|%3E) [NC,OR]
RewriteCond %{QUERY_STRING} GLOBALS(=|\[|\%[0-9A-Z]{0,2}) [OR]
RewriteCond %{QUERY_STRING} _REQUEST(=|\[|\%[0-9A-Z]{0,2})
RewriteRule .* index.php [F,L]

 

17. בטלו את הגישה לתיקיית wp-includes

עוד בעיה ידועה היא שבעלי אתרים נוטים להשאיר את הגישה לתיקיית http://domain.co.il/wp-includes/ פתוחה. האקרים יכולים לנצל זאת על ידי בדיקה של הקבצים בתיקייה זו ואף לגלות את גירסת הוורדפרס שלכם. ניסיון גישה לתיקייה זו צריך להחזיר הודעת שגיאה 403 או 404.

על מנת למנוע גישה לתיקייה זו הוסיפו את הקוד הבא לקובץ .htaccess:

# Block the include-only files.
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^wp-admin/includes/ - [F,L]
RewriteRule !^wp-includes/ - [S=3]
RewriteRule ^wp-includes/[^/]+\.php$ - [F,L]
RewriteRule ^wp-includes/js/tinymce/langs/.+\.php - [F,L]
RewriteRule ^wp-includes/theme-compat/ - [F,L]
</IfModule>

18. בטלו JSON Rest API

הפונקציונליות של JSON Rest API הוצגה לראשונה בגירסת וורדפרס 4.4. ב – Rest API נעשה שימוש על ידי לא מעט מפתחי תוספים בכדי לקבל מידע באמצעות בקשות GET, כמו כן, פונקציונליות זו מאפשרת את השימוש ב WordPress Rest API. נורא נחמד, אך אפשרות זו פותחת את האתר שלכם למתקפות DDoS וצרות אחרות.

JSON Rest API יכול להקל על האקרים כאלו ואחרים לגלות מידע על המשתמשים שלכם. לדוגמה – הוסיפו /wp-json/wp/v2/users לאחר כתובת האתר שלכם וראו JSON מסודר של כל המשתמשים באתר שלכם והפרטים שלהם.

אמנם שם המשתמש והסיסמה אינם מוצגים, אך חשבו כל כך – במידה ויש לי את השם המלא של אחד המשתמשים די בקלות ניתן למצוא את האימייל שלו ברשת.

ניתן בפשטות לבטל פונקציונליות זו על הוספת הקוד הבא לקובץ functions.php:

function sv_no_rest_api_4_7( $access ) {

  return new WP_Error( 'rest_cannot_access', 'Soooooryyyy', array(
    'status' => 403
  ) );

}
add_filter( 'rest_authentication_errors', 'sv_no_rest_api_4_7' );

יש לשים לב כי במצבים מסויימים ביטול JSON Rest API יכול לשבור תוספים מסויימים (במידה והם משתמשים בפונקציונליות זו), עם זאת ובדרך כלל – במידה וזאת נחוצה לאותם תוספים תקבלו אזהרה כאשר תבטלו את הפונקציונליות.

נציין בנוסף כי אתם משתמשים בוורדפרס בגירסה 5.0+ אין לבצע פעולה זו מכיוון והעורך החדש בגירסה זו (גוטנברג) משתמש באותו Rest API.

התוסף Contact Form 7 למשל עושה שימוש ב Rest API. אם אתם נעזרים ב CF7 אני מציע כי תשתמשו בתוסף Disable Rest API שמאפשר לכם להגדיר בקלות אילו endpoints להשאיר פעילים ואילו לא.

19. בטלו רמזים הקשורים להתחברות משתמשים לאתר

כאשר אתם מנסים להתחבר לאתר וורדפרס עם שם משתמש או סיסמה לא נכונים, וורדפרס תציג הודעה האומרת לכם בין אם שם המשתמש אינו נכון או הסיסמה. זה מרמז לאנשים אשר מנסים לפרוץ לאתר שלכם איזו מהנתונים אינו נכון. ניתן לשנות הודעות אלו להודעה כללית יותר ע״י הוספת הפונקציה הבאה לקובץ functions.php:

function no_wordpress_errors(){
 return 'הנתונים שגויים, אנא נסו שנית';
}
add_filter( 'login_errors', 'no_wordpress_errors' );

20. הסתירו את שם המשתמש שלכם

כברירת מחדל בוורדפרס, נורא קל לגלות את שם המשתמש שלכם. מכיוון שברוב המקרים הכותב הראשי של האתר הוא גם מנהל האתר (administrator), אז נורא בקלות ניתן למצוא את שם המשתמש של מנהל האתר.

זה לא טוב חברים. זה מקל על פורצים ומספק מידע אשר מקל עליהם לתקוף את האתר מכיוון וברגע שיש ברשותם את שם המשתמש, הדבר היחידי שנשאר להם לעשות הוא לגלות את הסיסמה שלכם.

למזלנו ניתן לפתור זאת בקלות על ידי הוספת מעט קוד לאתר. קוד זה יגרום לכך שבמידה ותנסו לגלות את שם המשתמש על ידי הוספת ?author=1 בסוף ה URL, זה לא יציג את שם המשתמש שלכם אלא יבצע הפנייה לדף הבית של אתר הוורדפרס שלכם. הוסיפו את הקוד הבא לקובץ functions.php:

<?php
/* prevents hackers from getting your username by using ?author=1 at the end of your domain url */
add_action('template_redirect', savvy_template_redirect);

function savvy_template_redirect() {
  if (is_author()) {
    wp_redirect( home_url() ); exit;
  }
}
?>

21. ודאו כי mod_security מופעל

המודול mod_security הוא מודול אבטחה מאד שימושי ל apache שפותח על ידי בחור בשם Ivan Ristic, מחבר הספר Apache Security. סביר להניח כי מודול זה מופעל אצלכם כברירת מחדל במידה והנכם משתמשים בשרת שיתופי.

לא נרחיב על מודול זה אך חשבתי כי נכון לציין אותו. דעו כי ישנה אפשרות להפעיל ולכבות מודול זה בצורה פשוטה במידה ואתם משתמשים ב cPanel:

mod-security-cpanel

22. השתמשו בתעודת SSL להצפנת נתונים

הטמעת תעודת SSL (Secure Socket Layer) היא אחד הדרכים היותר חזקות בכדי לאבטח את לוח הבקרה של וורדפרס. השימוש ב SSL דואג לתקשורת נתונים מוצפנת ומאובטחת בין המשתמש, הדפדפן והשרת, ובכך מקשה על האקרים לפרוץ או לחדור לתקשורת זו ולגנוב מידע שהכנסתם בדפדפן כגון שם משתמש או סיסמה.

בהרבה מקרים האופציה לתעודת SSL היא אפשרות חינמית המגיעה עם הרכישה  של חבילת האחסון ובד״כ התעודה היא של LetsEncyipt.

תעודת SSL משפיעה גם על הדירוג של אתר הוורדפרס שלכם בגוגל ומדרגת אתרים בעלי תעודת SSL גבוה יותר מאשר אתרים ללא תעודה. דירוג גבוה יותר = יותר תנועה לאתר שלכם… הנה מאמר שכתבתי המדבר בהרחבה על תעודות SSL והאם יש צורך בהן באתרי וורדפרס.

תעודת SSL באה יחד עם המעבר החשוב לפרוטוקול HTTPS שלו יתרונות בפני עצמו מעבר לאבטחת התקשורת אותה הזכרנו קודם לכן.

23. הוסיפו Security Headers

Security Headers בוורדפרס נוצרו בכדי להגן על אפליקציות ממתקפות תכופות ונפוצות ללא הצורך להוסיף או לשנות משהו בקוד של האפליקציה שלכם. אז אומנם פעולה זו אחרונה כרונולוגית בסדר הופעתה בפוסט, אך היא בהחלט אחת מהפעולות הראשונות והחשובות שיש לבצע. תנו מבט בפוסט שכתבתי על הוספת Security Headers לאתרי וורדפרס.

בדיקת Security Headers

לסיכום

מעבר לסעיפים מעלה אל תשכחו את הדברים הבאים והקפידו לבצע אלו על בסיס קבוע:

 • שמרו על המחשב שלכם נקי מוירוסים ועדכנו את תוכנת האנטי וירוס שלכם.
 • תמיד שמרו גיבויים (של קבצי האתר ומסד הנתונים).
 • תמיד השתמשו בסיסמאות חזקות ושנו אותם אחת לתקופה ואל תשמרו סיסמאות ל FTP וכדומה בדפדפן שלכם.
 • כשניתן, ובמידה ואתם משתמשים בתבניות, השתדלו להצמד לתבניות premium בעל דירוג גבוה.

אבטחה של אתרי וורדפרס אינו עניין של מה בכך ואין לקחת זאת בקלות ראש. כפי שאתם רואים במאמר זה, ישנם הרבה מאד דרכים על מנת לחזק את האבטחה של אתר הוורדפרס שלכם. הרבה מההמלצות לוקחות רק מספר דקות על מנת להטמיע אותן, עשו זאת ובכך תוכלו להיות קצת יותר רגועים לגבי אבטחת אתר הוורדפרס שלכם.

אני מקווה שמצאתם מדריך זה מועיל, הרגישו חופשי להגיב ולשתף ומאד אשמח אם תכתבו בתגובות על טיפים נוספים שיש ברשותכם כך שכולנו נוכל ללמוד 🙂

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח תבניות יעודייות על בסיס עיצוב. אוהב טיפוגרפיה, צבעים ומה שבינהם ומכוון לספק אתרים רספונסיבים עם ביצועים גבוהים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

43תגובות...
 • רוב 20 באוקטובר 2016, 12:24

  התוסף All In One WP Security & Firewall נחשב לטוב?

  • רועי יוסף 21 באוקטובר 2016, 4:41

   לא ניסיתי תוסף זה מעולם האמת, אך ממה ששמעתי / קראתי הוא בהחלט תוסף אבטחה ראוי…

   • רוב 25 באוקטובר 2016, 8:53

    תודה

  • adgr 25 בנובמבר 2018, 13:45

   שלום.

   לגבי תוסף All in One SEO Pack מאת: Michael Torbert. כמקדם מזה 15 שנים. אני לאחרונה משתמש בו לא מעט. הוא טוב, עד טוב מאוד. תלוי מה הידע וההבנה שלך בקידום.

   באופן בסיסי מאפשר כתובות קנוניות, טייטלים, תיאור, טאגים, מפת אתר, בחירת סוגים דפים לאינדוקס, צורת תצוגה, הטמעת גוגל אנליטיקס

 • עופר 19 ביוני 2017, 14:58

  שלום רועי, תודה על הכתבות האיכותיות.
  כנראה שנפגעתי מהתקפה וכל נסיון התחברות שלי מוביל לעמוד הבית הרגיל. אין לי אפשרות להכנס למערכת הניהול. כרגע הקבצים שלי ב DIRECT ADMIN ואני לא יודע איך להביא למצב של איחזור הסיסמא שלי משם.

  האם לדעתך זה יכול לעזור ? האם תוכל לסייע לי ולמי שעוד נפגע בשלבים איך לעשות זאת דרך ה DIRECT ADMIN ? חיפשתי בגוגל וכל המדריכים הם על CPANEL..

  תודה מראש,
  עופר.

  • רועי יוסף 19 ביוני 2017, 15:48

   היי עופר 🙂
   איני מבין מה יעזור לך לאחזר סיסמא, האם כשאתה מנסה להתחבר למערכת הניהול של וורדפרס אתה מקבל הודעה שהפרטים שגויים? אם זה לא המצב שחזור סיסמא לא יעזור לך..

   • עופר 19 ביוני 2017, 16:18

    תודה על התגובה המהירה,
    אני לא מקבל הודעת שגיאה אלא מיד מתבצע REDIRECT לעמוד הבית. כאילו נכנסתי מ"בחוץ".

    • רועי יוסף 19 ביוני 2017, 17:17

     אז כפי שאמרתי אחזור סיסמא לא יעזור לך, הפיתרון נמצא במקום אחר..

 • סלבה איסקוב 31 במרץ 2018, 12:20

  שלום רועי תודה רבה על המדריך אך יש לי שגיאה 500 בגלל שניסיתי להתעסק בקוד אפילו שאני לא יודע?
  אתה אולי יכול לתת לי הסבר איפה הטעות שלי? אני פשוט הוספתי בכל מקום שכתבת מבלי לחשוב פעמיים ואחד מתחת על השני.
  תודה רבה לך.

  • slava 31 במרץ 2018, 12:23

   עובד לי עכשיו אחרי שניקיתי את פאקטשיאון אתה אולי יודע מה הבעיה? שעשיתי?

   • רועי יוסף 2 באפריל 2018, 21:53

    היי סלבה,

    קשה לי לומר מה הבעיה שנתקלת בה ומדוע אתה מקבל שגיאה 500. אני מציע שתעבור אחד אחד על הסעיפים ותבדוק איזה מהם מפיל את האתר….

    אתה מוזמן לשתף איזה מהם היה בעייתי ואבדוק..

    • SlavaIskov 14 במאי 2018, 20:32

     תודה רבה על המדריך והשגיאה 500 שאני מקבל זה בגלל הבוטים ניסיתי הכל אף לא עובד ולא יודע למה

 • אלחנן 22 במאי 2018, 10:15

  האם Wordfence מטפל בחלק מהעניינים האלה בעצמו?

  • רועי יוסף 22 במאי 2018, 10:18

   כן, בחלק מהעניינים אך הוא אינו פתרון כולל…

 • כפיר 17 באוגוסט 2018, 18:00

  מאמר מעולה. כל הכבוד על ההשקעה.

 • אלחנן לבבי 1 בספטמבר 2018, 23:03

  לדעתי disable rest api פוגע בשליחה של טפסי CF7 בניידים.

  כיוון שCF7 מאוד פופולרי, כדאי לציין שצריך לאפשר עבורו rest api דרך האפשרויות של disable rest api. בנוגע לשאר התוספים לא נתקלתי בבעיות.

  • רועי יוסף 13 בספטמבר 2018, 13:24

   הוא פוגע באופן כללי, לא רק בניידים אלחנן ובהחלט שווה לציין זאת. אעדכן את המאמר בהקדם…

 • יניב ששון 29 בספטמבר 2018, 10:19

  מאמר מושקע ומקיף את כל האפשרויות, כל הכבוד על התרומה.

  תודה רבה

 • רוני 31 באוקטובר 2018, 12:33

  היי, תודה רבה!! מפורט מאוד. לגבי סעיף 12 – בטלו את הגישה לתיקיית wp-includes, הדבקתי את הקוד…הוא הסתיר הרבה מהקבצים אבל חלקם עדיין מוצגים. האם יש קוד שחוסם גם אותם?

  תודה!

  • רועי יוסף 31 באוקטובר 2018, 12:40

   איזה קבצים לדוגמה עדיין מוצגים? בעיקרון המטרה היא להסתיר קבצי PHP.

 • adgr 25 בנובמבר 2018, 13:48

  לגבי אתר וורדפרס ופישינג.חברת האחסון טוענת שיש פריצה לאתר שלי, וכל פעם מבוצע פישינג לאתר.
  מגיעים לאתר ומופנים מייד לאתר החטפן אפילו לשניים. האם אפשר למחוק , לתקן, לפתור בעיה זו ?
  תודה.

  • רועי יוסף 15 בדצמבר 2018, 18:24

   סליחה על התגובה המאוחרת ואני מניח שנפתרה הבעיה כי בהחלט אפשר. תעזר בבעל מקצוע..

 • שלומי 19 בפברואר 2019, 19:53

  אחלה פוסט, כל הכבוד.
  שאלה, לגבי מניעת גישה לתיקיות באתר, אני צריך לסגור עם תג כלשהו? כי אני רואה שעדיין ניתן לצפות ברשימת התיקיות והקבצים?

  Options All -Indexes

 • יוני 8 באפריל 2019, 10:10

  תודה על המדריך המשוקע, יש לך אולי מדריך או הסבר מה עושים במקרה שכבר קיימת מתקפת DDOS על האתר?

  • רועי יוסף 8 באפריל 2019, 13:53

   תודה יוני,

   לצערי אין מדריך על הנושא בשלב הנוכחי….

 • אהרן 26 ביולי 2019, 1:03

  לגבי פתרון 21 ניסיתי להעתיק את הקוד (דרך העורך של וורדפרס) וזה התשובה שקבלתי בנסיון לשמור: "השינויים בקוד PHP שוחזרו בגלל שגיאה בשורה 36 בקובץ wp-content/themes/scoop/functions.php. נא לתקן ולשמור שנית.״

  syntax error, unexpected '<', expecting end of file"

  תודה אהרן

  • רועי יוסף 10 באוגוסט 2019, 17:07

   היי אהרון, שים לב שאינך מעתיק את תגית ה PHP הפותחת והסוגרת בקוד זה.

 • שיר ש 19 באוגוסט 2019, 16:12

  היי, האם יש הגדרה שלא מאפשרת לגשת לפריט ב MEDIA של WORDPRESS , ממסמך WORD (באמצעות לינק) ?

 • שיר ש 19 באוגוסט 2019, 16:53

  תודה ….
  מקבלת 403 בפניה מ WORD לרכיב ב MEDIA …

  • רועי יוסף 19 באוגוסט 2019, 17:06

   את מדברת על קישור רגיל מוורד לקובץ Media כלשהו בוורדפרס? מה הקישור? (אנא המשיכי את השיחה באותה תגובה ואל תפתחי תגובה חדשה)..

   • שיר ש 20 באוגוסט 2019, 9:12

    תודה ….
    מקבלת 403 בפניה מ WORD לרכיב ב MEDIA …

    האם תרצה ממש את הלינק שלקחתי מה MEDIA?

   • שיר ש 20 באוגוסט 2019, 12:31

    אכן קישור רגיל שאני לוקחת מהמדיה של WP ושותלת בוורד – לא נפתח שם.

    • רועי יוסף 20 באוגוסט 2019, 12:51

     בדקי את הגדרות ב WORD… לא מאמין שזה קשור לאתר..

 • זאב פינקלשטיין 13 במאי 2020, 14:05

  שלום
  מאמר מעולה!

  ברשותי אתר וורדפרס, איבטחתי את האתר בעבר, לאחר התעסקויות רבות בלוח הבקרה של וורדפרס נוכחתי לדעת כי האתר אינו מאובטח (הפך לHTTP מHTTPS)

  א. האם יתכן כי התעסקות בלוח הבקרה של וורדפרס לאתר יסיר את האבטחה, או שהאפשרות היחידה היא שפג תוקפנ של תעודת האבטחה? (לא אני רכשתי את התעודה לאתר לכן אינני יודע באיזה חברה מדובר)

  ב. האם תוכל להמליץ לי על חברות שיוכלו לבצע אבטחה לאתר שלי?
  מדובר על אתר משרד הנדסה ולא על אתר מכירות המצריך אבטחה כבדה

  האתר הוא: http://WWW.SHIRA-E.COM

  • רועי יוסף 17 במאי 2020, 13:31

   היי זאב,

   כן – ייתכן ששינויים בלוח הבקרה יגרמו לבעיות HTTPS. אתה מוזמן לדבר איתי לגבי אבטחה האתר דרך עמוד הצור קשר באתר.

 • מזל 10 באוגוסט 2020, 18:01

  "אין להשתמש ב-admin כשם משתמש" – מה הכוונה? מה זה האדמין, הכוונה למייל של מנהל האתר? כתוב לי ב"משתמשים" בממשק הניהול שלא ייתן לשנות את שם המשתמש. אם עושים את סעיף 20 זה לא מספיק?

  • רועי יוסף 11 באוגוסט 2020, 0:00

   היי מזל 🙂

   הכוונה לוודא כי שם המשתמש אינו admin אלא שם ייחודי כלשהו. באפשרותך ליצור משתמש חדש שיהיה מנהל מערכת ולאחר מכן תוכלי למחוק את אותו משתמש admin…

   • מזל 12 באוגוסט 2020, 16:53

    אהה הכוונה למילה admin בתור שם משתמש? לא הבנתי את זה

 • ניסים 24 בדצמבר 2020, 14:53

  רציתי בבקשה לשאול, ולא מצאתי מקום מתאים יותר, איך ניתן לדרוש ממשתמשים חדשים באתר, שיאשרו את כתובת הדוא"ל שלהם, ע"י קישור/ קוד שיישלח אליהם למייל בעת ההרשמה.

  תודה רבה על המאמרים המחכימים, מאד נהנה לקרוא!!

 • ruth 25 במאי 2021, 12:13

  שלום,
  רציתי לשאול.
  האם יש לי אפשרות ליצר לבד שרת שבו יהיה הוורדפרס, כדי שהוא יהיה מאובטח?
  מה הדרך הכי טובה לאבטחת מידע בwordpress ?

  תודה

  • רועי יוסף 25 במאי 2021, 15:17

   היי רות,

   לא בטוח שאני מבין מה הכוונה בלייצר שרת. בחירי חברת אחסון טובה ובצעי את פעולות האבטחה הרלוונטיות ובזה זה נגמר.

השאירו תגובה

 

Up!
לבלוג