התקנת Google Analytics 4 באתר בו מותקן Universal Analytics

ב 1 ביולי 2023 Universal Analytics של גוגל יפסיק לעבד מידע. תוכלו להמשיך ולצפות במידע שנאסף ב UA לתקופה מסויימת אחר כך, אך מידע חדש שיתקבל מתאריך זה תוכלו לראות אך ורק ב Google Analytics 4, שהוא בעצם הדור הבא של Google Analytics.

בכמה מילים, Google Analytics 4 הנקרא בקצרה GA4 הוא סוג חדש של נכס המספק מספר יתרונות לעומת הנכס הקודם של Universal Analytics (הנקרא בקצרה UA). ניתן לומר שהשינוי המרכזי הוא שב GA4 הכל סובב סביב משתמשים (users) ואירועים (events) ולא סביב סשיינים כפי שהיינו רגילים.

מודל המבוסס אירועים מעבד כל אינטראקציה של המשתמש כ event עצמאי. זהו שינוי משמעותי מכיוון ובעבר הסתמכנו על מודל מבוסס sessions אשר קיבץ אינטראקציות של משתמש timeframe מסויים.

שינוי המודל מספק יתרונות משמעותיים לאנשי המרקטינג כמו cross platform analysis ואף יכולת וגמישות רבה יותר לצפות את התנהגות המשתמשים באתר.

הנה מספר יתרונות נוספים של גוגל אנליטיקס 4 לעומת נכס מהדור הקודם:

 • התמקדות בשמירה על פרטיות.
 • שימוש ב machine learning להבנת מסלול הלקוח עד להמרה במכשירים בשונים.
 • מאפשר אינטגרציה חלקה יותר עם פלטפורמות הפרסום של גוגל (Google Ads), דבר המאפשר אופטימיזציה של ביצועי הקמפיינים המוביל לתוצאות טובות יותר ממאמצי השיווק שלכם.

בכל אופן, בהקשר לפוסט זה ומכיוון ובמרבית האתרים כבר מותקן Universal Analytics, בואו נראה כיצד להוסיף את הנכס של GA4 לאתרים אלו.

הגדרה והתקנה של גוגל אנליטיקס 4

חשוב לומר כי הוספה של נכס חדש של Google Analytics 4 לא תפגע בשום צורה בנתונים הנאספים ב UA. הנתונים יאספו בשניהם במקביל ולא יהיו שינויים ב UA בשום אופן. לאחר הוספת נכס של GA4, תוכלו לגשת בכל שלב לשני הנכסים, הנכס של UA ושל GA4.

עוד נאמר, כי הוספת נכס של GA4 לא יעביר את הנתונים אליו מנכס ה Universal Analytics הישן, אלא יאסוף אך ורק נתונים עתידיים. אם תרצו לראות נתונים היסטוריים, השתמשו בדוחות של UA.

ההוראות המופיעות מטה רלוונטיות לכל אתר המכיל את התג של Universal Analytics, בין אם gtag.js או analytics.js. הנה השלבים שעליכם לבצע להתקנת GA4 באתר בו קיים כבר UA:

 1. לחצו בממשק הניהול של Google Analytics על Admin (אדמין).
 2. תחת העמודה Account (חשבון) וודאו כי אתם בחשבון הרצוי.
 3. בעמודה Property (נכס) בחרו את נכס ה Universal Analytics – אותו נכס שאוסף כרגע את הנתונים באתר.
 4. באותה עמודה לחצו על האפשרות הראשונה GA4 Setup Assistant (הכלי להגדרת GA4). הוספת GA4 שלב 1
 5. לחצו על Get Started (תחילת עבודה).
 6. בחלון שיופיע לפניכם לחצו על Create Property (יצירת נכס). שימו לב, אם מופיעה לכם האפשרות  לסמן ״הפעלת איסוף נתונים באמצעות התגים הקיימים״ (והיא מסומנת), כשתסיימו את השלבים תוכלו כבר עקרונית לראות את הנתונים בנכס GA4 החדש שיצרתם (*האם עליי להוסיף קוד מעקב חדש של GA4״).יצירת נכס GA4
 7. בשלב זה תקבלו הודעה כי חיברתם בהצלחה את נכס ה UA לנכס GA4 החדש.

לחיצה על See your GA4 property (הצגת נכס GA4) תוביל אתכם לנכס ה GA4 ולדוחות שלו.

לפני שנמשיך נאמר כי יצירת נכס של GA4 באופן זה תעתיק את שם הנכס, את כתובת האתר, את הגדרות האיזור והזמן ואף את הגדרות המטבע מהנכס של Universal Analytics הקיים.

האם עליכם להוסיף קוד מעקב חדש של GA4 לאתר?

אם בנכס של Universal Analytics השייך לאתר נעשה שימוש ב- gtag.js, כלי ההגדרה של GA4 יאפשר לכם לעשות שימוש חוזר בתיוג הקיים (כלומר בתג המעקב של נכס ה Universal Analytics). במצב זה לא תאלצו להוסיף תג מעקב חדש לעמודי האתר שלכם.

אם זה המצב, תוכלו כבר לראות את הנתונים מתקבלים בנכס ה GA4 החדש ללא צורך בפעולה נוספת (ייתכן שתאלצו להמתין עד 30 דקות בכדי לראות נתונים).

לעומת זאת, אם בנכס Universal Analytics הקיים נעשה שימוש ב- analytics.js, כלי ההגדרה של GA4 לא יאפשר לכם לעשות שימוש חוזר בתג הקיים. בסיטואציה זו עליכם להוסיף את תג המעקב החדש בכל עמודי האתר שלכם. בואו נראה כיצד לעשות זאת…

התקנת תג המעקב החדש של גוגל אנליטיקס 4

בואו נראה איך למצוא ולהוסיף את תג המעקב החדש של GA4. אני מזכיר לכם כי הוספה של תג מעקב זה לא תפגע במידע הקיים והמתקבל בנכס של UA, אלא תוביל לכך שתקבלו נתונים בשני הנכסים במקביל.

נתחיל: את תג המעקב החדש בהגדרות הנכס שיצרתם עבור GA4 תחת Data Streams המופיע תחת העמודה Property (נכס) כבתמונה הבאה:

מציאת קוד המעקב של Google Analytics 4

אם אינכם רואים את האפשרות Data Streams כנראה ואתם נמצאים כרגע בהגדרות הנכס של Universal Analytics ולא הנכס החדש של GA4 שיצרתם.

כעת, תחת האפשרות Tagging Instructions לחצו על Add new on-page tag ואז על Global site tag (gtag.js). לפניכם יופיע הקוד שעליכם להוסיף ל <head> של האתר.

הוראות הוספת קוד המעקב של GA4

הוספת תג המעקב של גוגל אנליטיקס 4 באתרי וורדפרס

ישנן מספר דרכים להוסיף את קוד המעקב של GA4 באתרי וורדפרס:

1. הוספה קוד המעקב של GA4 דרך קובץ functions.php

דרך אחת להוספת קוד מעקב זה באתרי וורדפרס היא בצורה ידנית. התחברו באמצעות FTP לשרת, ערכו את קובץ functions.php בתבנית שלכם (בתבנית הבת אם קיימת) והוסיפו את הפונקציה הבאה (ללא תגית ה PHP הפותחת בשורה הראשונה!):

<?php
function add_analytics_ga4_tag() {
  ?>
    /*** Your google tracking code here ***/
  <?php
}
add_action( 'wp_head', 'add_analytics_ga4_tag', 100 );

הוסיפו את קוד המעקב שקיבלתם במקום שורה 4 ושמרו את הקובץ.

שימו לב, אין צורך להסיר את התג הישן של analytics.js שהיה באתר שלכם במקרה זה.

2. הוספה קוד המעקב של GA4 באמצעות תוסף

אם אינכם מרגישים בנוח לעשות זאת באמצעות קוד, ישנם לא מעט תוספים המאפשרים להוסיף את קוד המעקב של GA4 לאתרי וורדפרס. אחד מהם הוא תוסף פשוט וקל משקל בשם Insert Header and Footer.

התקינו את התוסף והפעילו אותו. לאחר מכן, גשו להגדרות התוסף הנמצאות תחת הגדרות > Insert Headers and Footers Scripts  והוסיפו את קוד המעקב שקיבלתם תחת Scripts in Header וסיימתם.

3. הוספת קוד המעקב של GA4 באמצעות Google Tag Manager

אפשרותכם להוסיף את קוד המעקב גם באמצעות Google Tag Manager שהוא מנהל התגיות של גוגל. את ההסבר כיצד לעשות זאת נשמור לפוסט אחר העתיד לבוא.

4. הוספת קוד המעקב של GA4 באמצעות ממשק הניהול של וורדפרס

ישנה גם האופציה להעתיק את קוד המעקב לקובץ זה דרך ממשק הניהול של וורדפרס. גשו לממשק הניהול > עיצוב > ערוך, עירכו את הקובץ header.php והוסיפו את הקוד כבתמונה הבאה:

הוספת גוגל אנליטיקס דרך ממשק הניהול של וורדפרס

הוספת GA4 דרך ממשק הניהול של וורדפרס

עד כאן. שאלות בתגובות הפוסט יתקבלו בברכה!

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח תבניות יעודייות על בסיס עיצוב. אוהב טיפוגרפיה, צבעים ומה שבינהם ומכוון לספק אתרים רספונסיבים עם ביצועים גבוהים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

3תגובות...
 • Sarussi Baruch 30 במרץ 2022, 12:49

  תודה רבה.
  מדוייק ואינפורמטיבי לפרטי פרטים.

 • מור 17 במאי 2022, 16:52

  תודה רבה!
  יצא כבר פוסט על איך להוסיף את הקוד מעקב עם tag manager?

השאירו תגובה

 

Up!
לבלוג